Strana 14 z 16
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
R9 285 má sice jádro s výrazně více tranzistory a dokonce na o něco menší ploše než R9 280/280X, ale přes podobný výkon má i o něco nižší spotřebu. U nereferencí nás trochu zarazil model MSI, který prostě žere ve všech případech více než druhé dvě nereferenční provedení, přestože jedno má totožné takty a druhé jen o trochu jiné. Výkon je přitom velmi podobný.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem.
Radeon R9 285 v referenční verzi nekoupíte. Všechny R9 285 na trhu jsou vybaveny pořádným nereferenčním chlazením. K dispozici máme hned tři verze. Všechny vykazují velmi podobné vlastnosti. V této souvislosti bychom rádi dodali, že někteří recenzenti testují karty takříkajíc "na stole". Tedy mimo skříň, což výrazně výsledky testů zkresluje. V našem případě testujeme přímo ve skříni a to navíc v kvalitní lehce odhlučněné skříni Antec. Vzhledem k tomu musíme říci, že všechny tři modely jsou velmi tiché. Když budete hodně dobře poslouchat (nebo měřit), tak lehké rozdíly jsou. Asi nejtišší je MSI těsně následovaná Gigabyte a třetí je Sapphire. MSI má ale o něco vyšší teploty, zatímco Gigabyte je má nejnižší. To už je evidentně právě díky rozdílným nastavením řízení otáček. Všechna tři chlazení jsou ale rozhodně více než dostatečná pro R9 285.
Vyzkoušeli jsme pochopitelně i taktovací možnosti. Jak víte, tak R9 285 nenese plnou specifikaci jádra TONGA. Část jednotek a i dalších věcí je uzamčena. R9 285 tedy rozhodně nebude ukazovat plný potenciál TONGA. Na poměry současných grafik je také základní takt R9 285 hodně nízký, pouhých 918MHz v základu. Všichni tři výrobci to u svých edic trochu zvedli, ale pořád je to jen 965-973MHz pro jádro a 5500MHz pro paměti. V době, kdy se mnohé jiné modely běžně v základu pohybují na 1,1GHz na jádře a 7GHz u pamětí, je to opravdu hodně málo.
Všechny tři testované edice dokázaly v běžném taktovacím SW (TriXX, Afterburner) pokořit stabilně 1,1GHz na jádře. Nejlépe si vedlo MSI se stabilním 1150MHz pro jádro. Výrobci ale na R9 285 dávají levnější 6gbps GDDR5 čipy, takže takty na pamětech moc nahoru nejdou. Všechny se dostanou přes 6GHz, ale 6100-6200 je maximum. Ale díky velmi výraznému vylepšení paměťového řadiče, i přes 256-bit sběrnici, je výkon v tomto směru velmi dobrý. Musíme si také uvědomit, že se bavíme o středního mainstreamu za 250 dolarů. Po nataktování se R9 285 běžně dostávají nad úroveň výkonu R9 285X.
Podívejme se dále ...
|