Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
R9 290 opravdu není úspornou grafikou. Spotřeba je hodně vysoká a to ji ještě v běžných režimech velmi dobře korigují úsporné funkce. Vysoká spotřeba ale odpovídá parametrům a hlavně výkonu. Každopádně rozhodně nepodceňujte zdroj, na kartu bych nechodil s ničím slabším než kvalitním 650W a více.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Bohužel tomu se nedá vyhnout zatím u nového Radeonu R9 290X/290.
I toto referenční chlazení je ve srovnání s nereferenčními opravdu špatné. Je sice použitelné a dostatečné, i když teploty kolem 90°C nám dobré nepřijdou, AMD tvrdí, že jsou OK. Karta je ale díky turbínovému chladiči celkem hlučná v zátěži (což se dá trochu eliminovat dobrým vnitřním chlazením skříně a jejím utlumením). V klidu s hlučností problém není. Takže stejně jako nedoporučujeme referenční chlazení u jiných modelů, ani u R9 290 bychom ho nejraději neviděli. Bohužel v současnosti zatím neexistují nereferenční modely na trhu, ale budou. Vyměnit půjde. Každopádně použitelné je, tiché sice úplně není, ale v dobré skříni to nutně nemusí být vysavač. Karta ovšem topí opravdu pořádně, a zima vám při hraní rozhodně nebude :).
Tuhle kapitolu zatím vynecháme ... ještě se jí budeme totiž věnovat samostatně a kromě toho asi uznáte, že s tím ref. Chlazením zatím nemá smysl o taktování u R9 290/290X moc mluvit.
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|