Strana 12 z 14
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Spotřeba duálního Radeonu R9 295X2 je opravdu hodně vysoká, jenže to je i výkon. Jakkoliv se může zdát spotřeba opravdu obří, a že nikdy v historii žádná jedna grafika tolik "nežrala", ten výkon je prostě tomu odpovídající. A že je to problém uchladit? Ani náhodou!
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější.
I Radeon R9 295X2 je referenčním modelem. Ale má referenční chlazení, které nemá žádná jiná referenční grafika. Když uvážíte, že tahle karta má 500W TDP a dvojnásobný výkon nejvýkonnější jednojádrové karty, je to chlazení naprosto neuvěřitelně dobré. Jeho hlučnost s tím referenčním ventilátorem není nijak špatné, dá se dokonce snadno vylepšit - osadíte si třeba NOCTUA 120mm ventilátory. Trochu paradoxně není problém ani tak hlučnost v zátěži, jako spíše v klidu, kdy ten ventilátor na kartě jede trochu rychleji, než by bylo nutné a nelze to v ovladačích "opravit".
Čeho si ale všimnete je ohromné zahřívání zadního backplate. Na tom se v zátěži dá stěží udržet prst jak žhne. Nicméně na to tam je a při běžně dobré přístupu vzduchu do skříně z předu a odvodu v zadu, není s tím žádný problém ani v menší skříni. Tahle 500W karta je tedy pokud jde o teploty na jádrech a hlučnost referenčního chlazení chladnější a tišší než referenční R9 290X (o hodně) a lepší než GTX 780Ti či GTX TITAN o desítky °C při stejné hlučnosti. A to má 2x větší TDP a dvojnásobný výkon!!!
Ale jo, jde to! Potenciál je velice slušný. Vzhledem k tomu, že karta musí ještě do dalších redakcí, nechtěli jsme to výrazně trápit, nicméně vodní chlazení má obří výhodu. Takty na jádra jsme zvýšili na 1,1GHz bez problémů a teploty šly nahoru jen lehce. Zajímavější je to u pamětí, ty jdou přetaktovat z 5 na 6,4GHz bez problémů.
A výkon? Ehm ... o nějakých 12% lepší, a 12% u takto výkonné karty znamená opravdu, ale opravdu hooodně. A podle nás to není maximum možného.
|