Strana 3 z 14
Jak už víte, AMD rozeslalo několika málo redakcím po světě na testů nový Radeon R9 295X2 v parádním kufříku, ve kterém je karta velmi dobře chráněna v molitanu.
Nevím, zda bude podobný kufřík běžným balením, nemusí bít, nicméně i balení výrobců grafik, které budete na trhu běžně nacházet, budou dostatečně dimenzována a udělána, aby karta s uzavřeným vodním okruhem byla dobře zabezpečena.
Na druhou stranu, karta stojí tolik, že by se do té ceny dal ten poměrně jednoduchý kufřík schovat. Tak uvidíme. Nás ale asi všechny primárně zajímá samotná grafika.
Tak tady ji máte v plné kráse. Co potěší a mnohé překvapí je jen dvouslotové chlazení. Karta není ale přerostlá ani do dalších směrů. Ano, je delší, má plných 310mm, což se nevejde do všech skříní, existuje ale dostatek velkých i menších skříní, kam lze takto dlouhou kartu bez problémů osadit.
Na co nejsme většina zvyklí, a u referenčních grafik už vůbec ne, je fakt, že nedílnou součástí karty je 120mm výměník, ten je silnější má 38mm bez fanu a 64mm s ventilátorem. Samozřejmě provoz bez FANU není možný, osobně doporučuji montáž tohoto výměníku na zadní stranu skříně a to na ještě jeden ventilátor.
Problém s dosahem nebude, a to ani ve větších skříních. Hadice mají 380mm, jsou poměrně poddajné, jen si dejte pozor aby jste je nikde neskříply, a také abyste neukroutili přípojky. Rozhodně tento uzavřený vodní okruh nerozebírejte. Prostě je to All-in-one vodní chlazení, jaké známe z procesorů. Vyrobil ho i jeden z předních výrobců podobných chladičů, společnost ASETEK.
Grafika samotná má ještě sama ventilátor, naštěstí ne turbínový. Ten ale slouží jen jako chlazení měděného pasivu pod ním, jež chladí napájecí kaskádu. Samozřejmě tento ventilátor žene i horký vzduch pryč z karty. Nemusí mít ale mnoho otáček a je relativně tichý. AMD jej červeně podsvítilo a svítí i logo na horní hraně karty.
Karta má jinak masivní kovové plány a to jak na horní, tak na zadní straně. Ty jsou důležité jak pro pevnost karty, tak hlavně pro rozvod tepla, kterého je u 500W grafiky opravdu hodně. Přesto asi mnohé překvapí, že karta má jen 8+8pin napájení. Tajemství je v poměrně přísných specifikacích na zdroj. Ten musí mít alespoň dva 8-pin napájecí konektory pro PCIe a každý z nich musí mít alespoň 28A! Doporučený je tak i s ohledem na požadavky zbytku sestavy, alespoň 1000W zdroj.
Jinak když položíte R9 295X2 vedle R9 290X, tak vás až překvapí, že ty dvě R9 290X na jediném PCB jsou jen o maličko delší. Jinak karta nevypadá nijak extrémně! Asi nepřekvapí, že chlazení na R9 295X2 je mnohem účinnější a dokonce i tišší, než referenční chlazení na jednojádrovém R9 290X.
Shrnutí: Ačkoliv je R9 295X2 grafikou bez kompromisů, pokud jde o rozměry, není nijak extrémní. Dá se osadit do běžných skříní a to i menších velikostí. Pokud máte místo na onen 120mm výměník a 310mm co karta měří na délku, není žádný problém.
(pro zvětšení klini na obrázek)
Co ale rozhodně nepodceňujte je zdroj, těch 28A na jediné 8-pin větvi je minimum. Většina kvalitních 1000W zdrojů s tím nemá problém a vzhledem k ceně karty takový zdroj jistě pro většinu potenciálních uživatelů nebude žádný problém a pravděpodobně jej většina má dávno ve svých PC.
|