Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů. Snažíme se testovat referenční verze, tak abychom je mohli srovnávat s nereferenčními. U GTX grafik to není problém, protože se bohužel referenční verze na trhu hojně vyskytují. U Radeon grafik to ale nejde, protože reference nejsou dostupné, takže používáme nereferenční modely.
Radeon R9 NANO je na svůj výkon velmi úsporná. Je výkonnější než GTX 980 a přitom žere stejně. Spotřeba je dokonce jen o něco málo vyšší než u mainstreamových Radeon R9 380 grafik! Vzhledem k výkonu opravdu úžasný výsledek, za kterým však stojí velmi dynamické taktování, které se mění a často drží jen kolem 875MHz pro jádro nikoliv na maximálních 1000MHz. Pokud kartě dovolíte běžet stále na 1000MHz ručním přenastavením, její výkon vzroste téměř na úroveň R9 FURY X, ale také spotřeba tomu bude odpovídat.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Radeon R9 NANO ale zatím existuje jen v referenci:
Přes malé rozměry karty i chlazení je karta překvapivě tichá a slušně chlazená. Opět to samozřejmě záleží na nastavení. Pokud necháte základní dynamické taktování, karta je tišší než většina velkých referencí. Teplotně je samozřejmě výkon chlazení omezený, ale 74°C na GPU jsou skvělý výsledek.
Upřímně vzato, Radeon R9 NANO je produkt jdoucí přímo proti smyslu taktování. Je nastavený aby dělal vlastně pravý opak a byl tak velmi efektivní provozně. Standardně se takty karty pohybují na cca 875MHz, ačkoliv mohou jít až na 1000MHz. Nicméně mezi obojím je velký rozdíl hlavně z hlediska teploty a spotřeby. AMD tak schválně zvolilo nižší nastavení dynamického taktování. Pokud jej ručně upravíte a kartu necháte běhat na 1000MHz, bude tomu odpovídat i výkon a spotřeba = obojí na úrovni R9 FURY X! Nicméně bez vodního chlazení. A právě chlazení je pak velkým omezením.
Není prostě stavěno na taktování, takže teploty jdou přes 80°C a hlavně se rychle zvyšuje hlučnost. Takty se nám podařilo zvednout na 1075MHz pro jádro a 1100MHz jsme vydolovali z pamětí. Nárůst výkonu je pak 15-17% proti základu a překonává tak výkon R9 FURY X i referenční GTX 980Ti! Nicméně chlazení dostává hodně zabrat, že to rozhodně nedoporučujeme takto používat dlouhodobě.
Podívejme se tedy na závěrečná shrnutí ...
|