Strana 12 z 12
Nemá smysl to nějak zaobalovat. AMD Radeon R9 NANO je jako celek naprosto úžasná grafická karta, kterou limitují výrobní možnosti současné doby.
Z hlediska výkonu jsme věděli, že bude lepší než Radeon R9 290X (výkon cca jako R9 390 bez X). Dopadlo to však ještě lépe! Radeon R9 NANO je lepší než R9 390X i GTX 980! A to v referenci běhá v průměru jen na taktu kolem 875MHz na jádře! Pokud ji pustíte k 1GHz, nabídne výkon velmi podobný tomu R9 FURY X či GTX 980Ti, ovšem přijdete o výhodu nižší spotřeby a trpět bude chlazení. Nicméně bavíme se o 15cm kompaktní grafice, tedy úplně něčem jiném než téměř 30cm GTX 980Ti!
Když necháte vše v základu, bude karta běhat s tím hodně agresivním powermanagementem. Tedy takty budou níže (kolem 875MHz), ale tomu bude odpovídat i spotřeba. Ta je při tom high endovém výkonu na úrovni mainstreamových grafik využívající předchozí GDDR5 paměti. Radeon R9 NANO je tedy extrémně efektivní výkonnou grafickou kartou, strkající do kapsy všechnu konkurenci. A opět připomínám, že se bavíme o grafice s 15cm na délku! Pokud pustíte kartu na takty 1GHz, bude spotřeba i výkon odpovídat R9 FURY X modelu, ale to chlazení na to není prostě stavěné.
Z hlediska provozních vlastností se také objevily stížnosti na pískání cívek (coil noise), které se projevuje typicky, pokud nějaká hra či SW nutí kartu poskytovat stovky i tisíce FPS. Musím říci, že u referenčního vzorku jsme problém zaznamenali, ale jen zřídka. V běžném používání v námi testovaných hrách se zásadně neprojevoval. Navíc podle zkušeností jsou současné kusy, které se prodávají v tomto ohledu mnohem lepší než první testovací vzorky, které AMD rozeslalo k novinářům. Ty opravdu pískaly. Nevíme, proč AMD poskytovalo novinářům vzorky s coil noise problémem, když ze zkušenosti s několika prodejními kusy víme, že ty problém nemají. Další negativa? Inu chlazení je dostatečné, ale nevyrazí dech extrémně nízkou hlučností (i když nízká je dostatečně) či nízkými teplotami, je to zkrátka obětováno ve prospěch kompaktnosti. Stejně jako FURY série neumí HDMI 2.0, což je nevýhoda proti GTX 900 sérii. Ta nicméně má problém s DX12 podporou, kdy neumí HW Asynchronní shadery a další technologie, které výrazně pomáhají k lepšímu výkonu a využití GPU, což je s nastupujícími DX12 i API VULKAN hrami problém, protože AMD grafiky výkonově překonávají GTX modely a to DX12 teprve nastupuje.
AMD Radeon R9 NANO je asi technicky a provozně nejzajímavější grafická karta na současném trhu. Ukazuje budoucnost další generace grafik, ukazuje, že i high end grafika může mít velikost low endu a být velmi úsporná. Nicméně jako taková je bohužel spíše prodejním prototypem než běžným modelem. Její aktuální dobrá dostupnost v obchodech je daná velmi vysokou cenou, za kterou můžete mít i vodou chlazený Radeon FURY X. Vzhledem k problémům GTX 900 série s neúplnou podporou DX12 mnoho lidí dnes sáhne raději pro R9 FURY X modelu než GTX 980Ti. A FURY X za stejnou cenu dává pro většinu z nás větší smysl, než NANO verze.
Radeon R9 NANO má totiž význam jen pokud opravdu nemůžete/nechcete do PC osadit grafiku delší než 17cm (ITX). NANO je dokonce se svými 15,6cm ještě kompaktnější. Je to tedy v tomto ohledu extrémní řešení pro výkonné počítače hnané svými minimálními rozměry do extrému. Většina ITX skříní totiž pojme klidně i 30cm grafiku, takže 15cm NANO není bezpodmínečně nutné, ale jsou i takové CASE, kde je 17cm maximem. Radeon R9 NANO je tak určena skutečně extrémistům, kteří chtějí výkonný, ale přitom opravdu malý PC a pro ty rozměry obětují trochu výkonu, chlazení a jsou ochotni za to připlatit. Pokud nejste takoví extrémisti a můžete si dovolit osadit delší grafiku, pak si místo R9 NANO koupíte R9 FURY X s lepším chlazením a nebrzděným výkonem.
To však neubírá R9 NANO na zajímavosti ačkoliv jako model je vlastně zajímavá jen pro omezenou skupinu uživatelů. Cena bohužel odpovídá omezeným možnostem její výroby (nedostatek HBM pamětí). Samotná pak ukazuje maximálním potenciál současných možností grafických technologií. Je kompromisním řešením z hlediska chlazení i výkonu, ale úžasnou ukázkou, jak kompaktní a velice efektivní může dnešní high end také být a tím je zajímavá.
Hodnocení AMD Radeon R9 NANO: 93%
Za zapůjčení děkujeme společnosti HAL3000, která grafiku montuje do ultramalého HAL3000 FURY Nano počítače, který vám představíme v dalším článku.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|