Strana 1 z 12
- nejzajímavější grafická karta na trhu? Highend v 15cm!
Skvělý výkon, parádní efektivita a to všechno v balení menším než low endové grafiky.
Nějakou dobu to trvalo, než se nám dostala do rukou, ale nakonec ji tady máme díky společnosti HAL3000, která nám ji poslala ve velmi zajímavé sestavě, na kterou se podíváme později v samostatném článku. Řeč je o asi nejzajímavější grafické kartě na trhu.
- AMD Radeon R9 NANO - 15cm high endu
Společnost AMD je tahounem vývoje grafických technologií už pěknou řádku let. Ačkoliv paradoxně to není AMD, které prodává nejvíce grafik, je to AMD, které v uplynulých 10ti letech přineslo nejvíce technologických vylepšení a standardů, počínaje například od samotných technologií GPU jako tessellace, Asynchronní shadery atd., vlastního API či technologií pamětí jako GDDR5 a nástupnických HBM a mnoha dalších věcí. A aktuálně má AMD na trhu další produkt, který více než jasně ukazuje jeho absolutní technologickou dominanci na poli grafických karet. High end grafické jádro FIJI využívající HBM paměti na grafické kartě Radeon R9 NANO, která je menší, než ITX formát.
Radeon R9 NANO je high endová grafická karta s výkonem opravdového high endu, ovšem na první pohled rozměrově i chlazením vypadá jako low end. AMD toho dosáhlo využitím vlastností a architektury FIJI s HBM a optimalizací chodu grafiky z hlediska řízení taktů a spotřeby. Výsledkem je tahle naprosto bezkonkurenční záležitost, která je nyní spíše protypem, který si můžete koupit, než běžně dostupným modelem grafické karty, protože nadále zůstává problém s extrémně omezenou výrobou HBM pamětí, které jsou samy o sobě prototypovou záležitostí. AMD však modelem R9 NANO ukazuje faktickou budoucnost grafických karet a nejen jich. AMD má v plánu na PCB této velikosti nacpat později multijádrový CPU, high end GPU a k tomu desítky GB paměti, tedy v podstatě celý moderní výkonný PC. Ale to už předbíháme.
Radeon R9 NANO je třetím produktem využívající 28nm jádro FIJI, které vzniklo neplánovaně kvůli nepřipravenosti 16nm výroby a AMD si na něm zkouší úpravu technologií k využití HBM pamětí a dalších věcí. FIJI je vlastně architekturou zvětšené HAWAII jádro, ovšem s celou řadou úprav. Jádro samotné najdeme už na Radeon R9 FURY X a R9 FURY modelech.
V případě modelu Radeon R9 NANO je překvapivě využíváno FIJI v plné specifikaci se 4096 jednotkami (tedy více než má R9 FURY bez X). Jádro a 4GB HBM pamětí tak jsou společným prvkem všech tří modelů. Radeon R9 NANO však proti FURY sérii přichází s extrémně zkráceným PCB, jehož délka je pouhých 15,6cm! To znamená i výrazně pozměněnou napájecí kaskádu a vlastní optimalizaci GPU.
Radeon R9 NANO nemá přitom nižší takty, než FURY modely. Maximální takt je stanovený na 1GHz pro jádro a 1000MHz pro 4GB paměti, tedy to samé, co má R9 FURY bez X v základu. Nicméně jak asi tušíte, ty takty jádra budou u R9 NANO kolísat, což u skvěle chlazených FURY modelů není. Chlazení R9 NANO totiž obstarává poměrně malý, ale schopný klasický chladič, který nepřerůstá rozměry karty. TDP R9 NANO je pak stanoveno na pouhých 175W, tedy mnohem méně než mají R9 FURY s TDP 250W+, což je ještě více zajímavé vzhledem k tomu že parametry i takty se u R9 NANO téměř nezměnily.
- Konkurence a pro koho je R9 NANO určena
AMD Radeon R9 NANO lze běžně zakoupit a to za zhruba 18 tisíc korun. Je aktuálně skladově dostupnější, než modely FURY, které se v obchodech nacházejí ve velmi malých počtech a většinou na ně musíte čekat, což zvyšuje jejich ceny. Nicméně R9 NANO stojí v podstatě to samé, co vodou chlazená FURY X a zhruba o 2 tisíce víc, než FURY bez X. Radeon R9 NANO je nicméně speciální produkt, zaměřený hlavně na své malé rozměry. Je to bezkonkurenčně nejvýkonnější takto malá karta a se svými 15cm délky je menší, než 17cm ITX formát! V současnosti neexistuje nereferenční verze této karty. Určena je tak jen těm, kteří její efektivní provoz a rozměry opravdu potřebují.
Konkurenci vůči této karty představují cenově modely GTX 980 a GTX 980Ti, jenže ani jedna z nich neexistuje v 17cm natož v 15cm verzi. Nejblíže je nereferenční GTX 970 ITX a pod ní ITX verze R9 380 modelů, což všechno jsou ale grafiky o hodně tisíc korun níže, čemuž odpovídá i jejich výkon. Radeon R9 NANO je totiž výkonnější, než GTX 980! Nevěříte? Taky jsme byli překvapeni, ale je tomu tak ...
Tak se na tuhle extrémně zajímavou novinku pojďme podívat.
|