Strana 12 z 14
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
Důležitým aspektem jsou dnes provozní vlastnosti, které se u jednotlivých modelů grafik dokáží poměrně významně lišit.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub použitému procesoru.
Spotřeba RX 470 značně kolísá v závislosti na frekvencích i množství paměti. Vzhledem k tomu, že testovaná RX 470 NITRO+ je parametrově i fyzicky fakticky RX 480 Nitro+ se Silent Bios (referenční takt RX 480), je výkon velmi podobný a spotřeba také. „referenční“ RX 470 Sapphire Platinum má pak spotřebu nižší, v podstatě na úrovni GTX 1060. Sapphire by určitě mohlo u NITRO edic na té spotřebě zapracovat, ale jako celek je to pořád dobrý.
Sapphire RX 470 OC „Platinum“ má v podstatě referenční chladič známý z RX 480. Sapphire jej jen doosadilo zadním backplate. Ve výsledku má ale karta velmi podobné, téměř stejné provozní vlastnosti jako referenční RX 480 s tím rozdílem, že drží o něco lépe ty vyšší uváděné takty (blízko boostu). Teploty a hlučnou jsou ale stejné, tedy karta je průměr v rámci referencí, ale na nereferenční výkon a hlavně hlučnost nemá.
Nitro+ edice je už jiné kafe. Tuhle kartu už známe, RX 470 NITRO+ 8GB je úplně stejná, jako RX 480 NITRO+ verze. Vzhledem k nastavení taktů v podstatě na úroveň referenčně taktované RX 480, což je „SILENT“ režim pro NITRO, tak je karta dost tichá. Ventilátor může stát v klidových stavech, ale nechali jsme jej jet, abychom srovnali teploty v klidu proti RX 480 NITRO, u které jsme nechali ventilátory v klidu stát.
Sapphire RX 470 OC „Platinum“ s tím „referenčním chladičem“ a 6-pin napájením, není OC dream. Ale taktovat jde, pokud vám nevadí hlučný chladič, který nastavíte na vyšší otáčky a pak dokáže stabilně držet klidně 1370MHz na GPU. I paměti se dají dostat na 7,6GHz, což výkon karty jako celku klidně posune o 10%. Nicméně nepředpokládám, že by si zrovna tuhle edici na OC někdo pořizoval.
Nitro+ RX 470 8GB je jiná káva. Asi příliš nepřekvapí, že když je to vlastně jinak fyzicky již testovaná NITRO+ RX 480, že jde i velmi podobně taktovat. Karta tedy pokoří 1,4GHz na jádře a dokáže dát i 8,6GHz na pamětech. Výkon karty se tak dokáže masivně posunout, klidně až o 15%, což proti zamýšlenému základu a výkonu, který by RX 470 měla nabízet, je klidně více o 20% a dál. Osobně si ale nemyslím, že chlazení Sapphire NITRO + je z hlediska teplot a hlučnosti ideální na další taktování, není tak mohutné jako jiné chladiče a proti standardním taktům (už zvýšeným) je hlučnost i teploty o něco vyšší a méně příjemný. Ve standardu je to jinak příjemná karta.
|