Strana 2 z 10
- Sapphire PULSE Radeon RX 5500 XT 4GB – grafická karta
Úplnou novinkou a snad poslední v roce 2019, je dnes uvedený Radeon RX 5500 XT v nejlevnější 4GB edici. Na rozdíl od RX 5500 „neXT“ karet, které jsou výhradně pro OEM a jsou v referenčních verzích, RX 5500 XT jdou na trh výhradně jako nereferenční edice. Tohle je tedy PULSE model od Sapphire.
Karta má jen 23cm na délku a 12cm na šířku. Standardně zabírá 2 sloty. Chladič je jednoduchý, ale má měděné jádro s heatpipe a hliníkové pláty. Chladí jak GPU, tak 4 paměťové čipy kolem a VRM napájení. Nad tím jsou dva95mm ventilátory. PCB karty má jen ITX velikost, ale chladič jej přerůstá.
Chlazení může zůstávat zcela pasivní v klidových stavech. TPD karty je pouze lehce přes 100W, což je tedy méně než oficiálně specifikace. Ale může být zvýšeno o 20%. Tahle edice existuje i v 8GB verzi. GPU má referenční takty, tedy 1607MHz v základu a 1845MHz v boostu. Uváděný průměr je 1717MHz, ale v našem případě se karta držela stabilně kolem 1844MHz pořád, tedy kolem toho maximálního boostu.
Sapphire svou edici osadilo 3x DisplayPort konektory a 1x HDMI. Samozřejmě jako NAVI podporuje všechny nejnovější technologie, včetně FreeSync 2 ekosystémů a novinek v ovladačích ADRENALIN 19.2.2 ovladačích. Karta má 8-pi napájecí konektor, ne že by ho musela mít 8-pin s ohledem na nízkou spotřebu, ale zdroje se dnes dělají s 8+8pin pro GPU, takže aby tam ty 2pin jen tak nevyčnívaly.
Dnes se tedy podíváme, jaká je v praxi. Srovnávat budeme s Gigabyte GTX 1650 SUPER WindoForce, která má velmi podobnou konstrukci, rozměry a ostatně i cenu snad do 5 tisíc korun.
- Testy a testovací sestava
Dnes jsme použili naší novou testovací sestavu. Takže 12jádrový AMD RYZEN 9 3900 s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení Fractal Design DEFINE R6 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací v1909. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
Tak se na to podívejme …
|