Strana 11 z 11
Někteří stále nechápou, proč AMD vydalo Radeon RX 580/570 grafiky, když to není nová generace a „jen“ zlepšené RX 400 modely. Opět tedy opakujeme, že AMD to velmi hlasitě jako vylepšené POLARIS také všude správně prezentuje. Důvod, proč přišly na trh, je daný čistě výrobou. Staré verze čipů POLARIS na starší verzi 14nm FinFET výroby se už nějakou dobu nevyrábí a jednoduše tak nešlo v ve stávajících RX 400 modelech pokračovat. Přešlo se totiž na vylepšení 14nm proces, pro který tak AMD muselo udělat nové verze (revize) čipů, které dokáží jet na vyšších taktech. A tak byly pozměněny i parametry jednotlivých karet (některé výrazněji). Jednoduše tak karty nějaké nové názvy prostě potřebovaly.
Ano, pokud by se jmenovaly Radeon RX 485/475 apod., bylo by to asi přehlednější a jasnější, nicméně protože v Asii nemají tamní zákazníci rádi číslovku 4, AMD se rozhodlo pro RX 500 sérii jako přehlednější a vhodnější pojmenování. No, a to je vše. Radeon RX 500 jsou tedy vylepšenými RX 400, které přímo a okamžitě za stejné ceny na trhu nahrazují. A je to dobré vylepšení, přinášejí více výkonu za stejnou, nebo i nižší cenu. AMD také zlepšilo spotřebu, kdy ano, ve hrách je díky navýšení výkonu vyšší, ale všude jinde o desítky W nižší a AMD srovnalo efektivitu mimo hry a krok s úspornými NVIDIA GTX, takže ve výsledku je efektivita RX 500 grafik výrazně lepší než RX 400. No a poslední dobrou zprávou je, že výrobci grafik výrazně zapracovali na svých nereferenčních modelech a Radeon RX 580 i RX 570 jsou tak lepší, lépe chlazené a tišší než většina předchozích RX 480/470 modelů a to stojí stejně nebo i méně a jsou výkonnější. Přesto se najdou tací, kteří kritizují :).
Takže prostě výborné a znatelné zlepšení. Samozřejmě ne pro toho, kdo již některou z grafik současné generace má, pro ty opravdu nejsou primárně určené. Ovšem jsou zde miliony a miliony uživatelů s mainstreamovými grafikami starých generací, pro které jsou vylepšené Radeon RX 500 modely skvělou zprávou. Radeon RX 580 už jsme vám otestovali minule a byli jsme nadšeni, jak výrazně se zlepšila konstrukce a provoz samotné grafiky v praxi, nyní tady máme Radeon RX 570 …
- Souboj RX 570 4GB a GTX 1060 3GB ve středním mainstreamu
Tento souboj má zcela jednoznačného vítěze. Ano, GTX 1060 3GB je úspornější, ale to je vše a nutno dodat, že žere méně protože je také méně vybavená a výkonově výrazně slabší. Má problémy sama se sebou, kdy v mnoha hrách sice průměrné FPS jsou nižší, ale vypadají stále slušně, ovšem průběhové grafy a minimální FPS jsou běžně i o třetinu horší než u RX 570/580 či GTX 1060 6GB. Proč? Protože 3GB paměti jsou prostě brzda a nesmysl! Na grafice i za více než 6 tisíc nemají v roce 2017 co dělat. 4GB je minimum a i to se dnes proti 8GB v některých hrách také projevuje.
GTX 1060 3GB nekupujte v žádném případě. Kromě spotřeby ve hrách, kdy ovšem spotřeba díky novým vylepšením u AMD klesla na její úroveň všude mimo hry, což je i o desítky W lepší než u RX 470 předchůdce, je jinak Radeon RX 570 jednoznačně lepší grafickou kartou. Nejen že je i v průměru levnější, je výrazně výkonnější a lépe vybavená. Kromě 4GB paměti a 256-bit sběrnice proti jen 3GB a 192-bit, má vyšší výpočetní i herní výkon a umí také třeba FreeSync/Adaptive Sync standard, což NVIDIA stále neumí a vzhledem k desítkám monitorů které jej běžně využitelně podporují, je to už vážný nedostatek.
Z hlediska výkonu se bavíme o 11,5% rozdílu pro RX 570 OC proti GTX 1060 3GB OC za identických 6 tisíc korun, co obě testované verze stojí. A to je hodně velký rozdíl. Hodně už nyní a bude to stále narůstat. V některých novějších hrách s VULKAN či DX12 je výkonový rozdíl dokonce i dost přes 20%. Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v segmentu, kde je sice dost výkonu dnes na FullHD, ale rozhodně ne na rozdávání, tak příkladem 72 vs 62FPS sice hratelnost nyní přímo neovlivňuje, ale za rok to bude třeba 60 vs 48 a to už znát bude. Každopádně tady není o čem polemizovat. Radeon RX 570 je výkonnější, lépe vybavená, levnější a tedy i výrazně výhodnější grafická karta než cokoliv, co dokáže za tyhle peníze nabídnou NVIDIA v podobě GTX 1060 modelů.
ASUS svůj nový Radeon RX 570 STRIX výrazně vylepšil proti minulé RX 470 verzi. Nicméně možná to až trochu přehnal s nastavením chlazení, kdy 70°C v zátěži je až trochu zbytečně agresivní, protože 75°C by úplně stačilo a ventilátory by se mohly točit pomaleji a karta být tak poměrně znatelně tišší. Ačkoliv není hlučná, na trhu jsou i tišší modely, které tak agresivně po nízké teplotě nejdou. Díky výraznému snížení spotřeby v klidových stavech a multimédiích je karta ale zcela tichá v klidu, kdy se jádro moc nezahřívá, a tak do 55°C můžou být, pokud chcete, ventilátory vypnuté a karta běží na pasiv. ASUS zvýšil takty proti referenci, ale nijak zásadně. Lepší chladič ale dokáže ty takty blízko těch 1300MHz držet celkem stabilně, což znamená i vyšší výkon. Nicméně podobných edic na trhu je více.
Ač se to vzhledem k výrazně lepšímu poměru cena-výkon proti testovaným GTX 1060 3GB i 6GB modelům či RX 580 nechce věřit, poměr cena-výkon u RX 570 může být ještě znatelně lepší. Testovaný ASUS STRIX RX 570 4GB OC je totiž nejdražší 4GB RX 570 edicí, u kterých jsou ceny i kolem 5 tisíc, zatímco ASUS nyní tuhle kartu prodává u nás za 6099 korun vč. DPH. Problém je to hlavně proto, že už na 6200 korunách začínají 4GB RX 580 modely …. Takže ano, ač se to nezdá, testovaný ASUS RX 570 je vlastně drahý :). I přesto ale poměrem cena-výkon i výkonem naprosto převálcuje GTX 1060 3GB modely a výkonem má velmi blízko GTX 1060 6GB (7% rozdílu proti srovnatelné ASUS OC edici), ovšem za tu zaplatíte výrazně více.
Přesto ale nemáme vyloženě problém ASUS ROG STRIX edici RX 570 doporučit, pokud se někomu líbí, je to solidní grafika, za stále dostupnou cenu, nabízející výborný výkon v daném segmentu s dobrý poměr cena-výkon. ASUS by se ale rozhodně měl snažit trochu cenově konkurovat ostatním výrobcům, protože mu prostě utíkají. Namátkou … Sapphire s novou NITRO+ edicí, která má to nové velké a výkonné (a tišší než ASUS) chlazení s taktem 1340MHz(o 30-40MHz více než ASUS) stojí 5700 korun podobně jako MSI GAMING X (ta má ale „jen“ 1293MHz). Pak jsou tady Gigabyte AORUS, Sapphire PULSE či MSI ARMOR edice s chlazením podobné jako je ASUS STRIX s takty kolem 1268-1300MHz, které ale stojí jen kolem 5300 korun. No a ani ty nejsou úplně nejlevnějšími edicemi. V redakci už máme NITRO+ a PULSE MINI ITX Sapphire modely RX 570 a také Gigabyte AORUS, takže se podíváme brzy i na ně. Je ale celkem jasné, že už tak vynikající poměr cena-výkon u dnes testovaného ASUS STRIX RX 570 posunou do ještě absurdnějších bezkonkurenčních hladin.
AMD Radeon RX 570 je naprosto jasná volba pro každého, kde jde nakupovat grafikou kartu do 6 tisíc korun. NVIDIA v této cenové hladině nemá naprosto co nabídnout a spoléhá zde evidentně na sílu marketingu a značky, kdy si mnozí myslí, že 3GB GTX 1060 je to samé, co 6GB GTX 1060. Bohužel není ani zdaleka. GTX 1060 3GB je z více důvodů špatný vtip a nikdo při smyslech s trochou elementárních znalostí, ji nemůže dnes koupit ani doporučit. Radeon RX 570 je nejlepší a nejvýhodnější grafická karta středního mainstreamu a vlastně nejvýhodnější grafická karta na trhu, u které lze mluvit o nějaké herním výkonu. Otázkou tak dnes vlastně není, jestli koupit Radeon RX 570, ale který Radeon RX 570 ;). A s tím se budeme snažit pomoci.
Hodnocení ASUS ROG STRIX RX 570 4GB OC: 90%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|