Strana 2 z 10
- Grafická karta XFX Radeon RX 590 Fatboy OC a testy
Podívejme se na samotnou grafickou kartu, kterou dnes budeme testovat. AMD nám poslalo na otestování dvě karty, dnes se podíváme na XFX Radeon RX 590 Fatboy OC+, která je v nabídce a dostupná i v ČR.
Balení je standardní, nechybí žádný podstatný údaj. Některé uživatele by mohly potěšit redukce pro napájení, které tento výrobce přidává.
Samotná grafika působí větším dojmem, kdy ji zvětšuje poměrně velký kovový zadní plát, která ale není v přímém styku s ničím vzadu, takže nefunguje jako heatspreader. Je spíše jen ochranným rámem a přesahuje délku samotného PCB i chladiče. Hlavně díky němu má karta celkově 27cm na délku, 12,4cm na výšku a zabírá 2,5slotu (5,3cm).
Ač chladič působí mohutně, patří k těm nejlehčím na RX 590 modelech. Má klasicky heatpipe v přímém styku se základnou a hliníkové pláty. Celé to chladí dvojice ventilátorů. Karta nemá žádné RGB podsvícení.
O napájení se starají 8+6pin a je nutné zapojit oba. Výrobce doporučuje minimálně 500W nejlépe 550W zdroj.
Pokud jde o výstupy, karta nabízí obstarožní 1x DVI, ale také 1x HDMI (2.0b) a 3x DisplayPort (1.4). karta plně podporuje FreeSync 2 s HDR atd. Samozřejmě celková výbava a vše je stejné, jako u RX 580, nic se nezměnilo. Podporováno je tedy 3D, XCONNECT, VR, Eyefinity, CrossFire. Kartu lze taktovat, ale i opak skrze chytrou úsporu Radeon CHILL, vše podporováno přes Radeon Software ovladače. XFX dává na kartu 3 roky záruky.
- Testy a testovací sestava
Dnes jsme použili naší standardní testovací sestavu. Takže AMD RYZEN 2700X přetaktovaný na všech jádrech na 4,25GHz stabilně s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR X470. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení Fractal Design DEFINE R6 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací (1809). Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
Takže pojďme na to …
|