Strana 8 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme silně přektaktovaný RYZEN 7 2700X na 4,25GHz apod. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
RX 590 žere hodně na mainstreamovou kartu, protože AMD upřednostnila výkon hnaný frekvencí, před efektivitou. RX 590 dokáže přitom nabídnout při podobných taktech jako RX 580 stejný výkon ale při o něco nižší spotřebě. Většina RX 590 ale žene takty maximálně vzhůru a spotřeba je tak vysoká. Nicméně zase s ohledem na výbavu (256-bit 8GB RAM, nebržděný výpočetní výkon a FreeSync bez modulu) je ta spotřeba solidní. Nicméně RX VEGA s HBM je jasně efektivnější, kdy vidíte že RX VEGA 56, která je znatelně výkonnější, žere už jen o něco málo více.
RX 590 je tedy k dispozici pouze v nereferenčních verzích a chlazení jednotlivých výrobců se od sebe dost liší. Já si schválně vybral pro první test XFX Radeon RX 590 Fatboy OC+, protože má asi nejslabší chlazení ze všech edic. Vím, jak jsou na tom ostatní výrobci a všichni dokáží uchladit karty na nižší teploty a většina i tišeji.
XFX Radeon RX 590 Fatboy OC+ má tedy jeden z horších chladičů na RX 590, kdy vzhledem ke spotřebě je jasné, že chlazení bude výzvou než třeba na RX 570 apod. Nicméně ve výsledku to není tak zlé. XFX má na své kartě dva BIOSy. Jeden má teplotní limit 70°C druhý 80°C. Rozdíl je, že ten první pustí kartu na ty takty do 1580MHz (běhá o něco málo níže v průměru), druhý pak až na 1600MHz. Otázkou je, zda ten výkon cca 2 - 2,5% v průměru, stojí za to vyšší zahřívání atd. testujeme tedy tu „horší“ ale výkonnější variantu.
Hlučnost karty je jen průměrná na současnou dobu. Není vyloženě hlučná, ale ani zcela tichá. Jsou znatelně tišší RX 590 edice. Nicméně do hlučnosti vysavače to má daleko :).
XFX Radeon RX 590 Fatboy v režimu OC+, tedy v druhém biosu, má těch až 1600MHz a limit 80°C. Samozřejmě lze tyhle limity „prolomit“. Nastavení chlazení i taktů funguje i skrze AMD ovladače. RX 590 nabízí dnes běžný průměr, pokud jde o OC potenciál. Je to už také OC edice, takže něco z něj již využívá proti „referenčnímu“ nastavení.
- OC Základ: 1600MHz pro jádro a 8000MHz pro 8GB GDDR5
- Přetaktování: 1650MHz pro jádro a 9000MHz pro 8GB GDDR5
Pokud vám nevadí vyšší hluk a o dalších cca 20W vyšší spotřeba, tak karta dokáže 1650MHz bez zvýšení napětí na jádře. Dokáže také 9GHz na pamětech. Celkový výkonový přínos je v průměru kolem 8-9% dalšího výkonu, což už silně dýchá na záda výrazně dražší ref. GTX 1070 v mnoha hrách. Osobně bych to s tím chladičem ale asi běžně neprovozoval, tohle není edice pro nějaké další přetaktovávání.
Takže k závěrům …
|