Strana 9 z 10
Dnes to není pro slabé povahy a pro ty, kteří objímají stromy. Na druhou stranu, pokud máte solární panely na střeše, tak raději jeden vyhraďte jen pro ARES. Myslím, že nejvítanější příslušenství pro budoucí high end grafiky bude instantní solární elektrárna. ASUS ARES si nebere servítky a výkonu odpovídá i spotřeba, kterou začněme.
Jak víte, tak referenční HD 5970 2GB má TDP 293W, ale ve skutečnosti to není nejžravější grafická karta. Prvenství drží GTX 480, u které sice NVIDIA tvrdí, že má TDP 250W, ve skutečnosti grafika žere více než HD 5970, takže TDP 250W pro GTX 480 je taková pohádka aby ta karta nevypadala ještě hloupěji, než vypadá. ASUS ARES je ale HD 5970 4GB verze s vyššími takty a tomu odpovídá i vyšší TDP (oficiálně 350W) a tedy i vyšší spotřeba. Tedy v klidu je to pohoda a tohle dvoučipové monstrum žere stejně, co o dost slabší jednojádrové noviky konkurence.
V zátěži už je to ale nářez. Spotřeba jde proti 2GB modelu výrazně nahoru, na čemž se podílí dvojnásobek paměti a také vyšší napájení čipů i pamětí. Zkrátka každá sranda něco stojí.
Protože všechno, co grafické kartě dodáte, musíte v 99,9% ve formě tepla zase odvést, je vám asi jasné, že ARES je pořádné topení. Na druhou stranu extrémně masivní a výkonné chlazení odvádí svou práci skvěle. Dokonce líp, než byste čekali.
Famózních 39°C na jádrech v klidu a 68°C v zátěži! Na grafice s TDP 350W se vzduchovým chlazením! Říkáte si, v čem je háček? Ano, není to tiché. S jedním ventilátorem a tak vysokou spotřebou ani nemůže. Nicméně právě s ohledem na to, je akceptovatelná hlučnost ARESe malý zázrak. V klidovém stavu ho sice slyšíte, ale není o moc hlučnější než běžné grafické karty – je i lepší než referenční HD 5970. V zátěži, už samozřejmě jeden ventilátor točí, co se dá a hlučnost výrazně naroste i nad úroveň GTX 480! Je to opravdu vysavač. Jenže rozdíl je ve frekvenci toho zvuku. Malý nízký ventilátor na jaké jsme u grafik zvyklí, dělají pořádný hluk na dost nepříjemné frekvenci. ARES má velký vysoký ventilátor a ten sice dělá hluk, ale frekvence zvuku vám uši netrhá. Navíc v dobře chlazené a odhlučněné velké skříni, kterou majitel této karty má, se všechno ještě více utlumí.
(Hlučnost v klidu)
Takže ano, ARES je hodně hlučná grafika v zátěži, ale frekvence zvuku nerve uši a ve velmi kvalitní skříni to není problém výrazně utlumit a používat. Teploty jsou ale naprosto skvělé, vzhledem ke spotřebě karty.
Už tak dost výkonný ARES má další potenciál k taktování. Proti HD 5970 2GB na taktech pouze 725/4000MHz je v základu ARES jako HD 5970 4GB nataktován na 850/4800MHz. Bez problémů ale zvládne i 900/5000MHz, čímž se dostává na úroveň nejvýkonnější prodávané grafické karty. Zvládne i 1GHz?
Ano. Ale vyžaduje to masivní nárůst napětí z 1,2V na 1,45V na jádrech. Pak se nám podařilo dosáhnout s ARESEM na famózních 1010MHz na jádrech a 5300MHz na pamětech! Nicméně spotřeba karty trhala rekordy také, chlazení jelo na maximum a hluk to byl opravdu pořádný. Jinými slovy, ARES zvládne stabilně provozovat 1GHz na jádrech, což znamená další masivní nárůst výkonu, ale nedá se to poslouchat, chlazení je moc hlučné, takže to tak nikdo provozovat nebude. Pokud byste ale vyměnili vzduchové chlazení za vodníka, pak nemám důvod nevěřit, že by kvalitně vyrobený ARES klidně 1GHz mohl dlouhodobě bez problémů provozovat. ASUS odvedl opravdu vynikající práci.
|