Strana 2 z 6
- ASUS EAH4870 MATRIX - Detail karty
Úvod máme za sebou, tak se můžeme konečně zaměřit na detaily karty samotné. Asus EAH4870 MATRIX je co do velikosti standardní kartou. Měří stejně jako všechny její sestřičky nesoucí totožné jádro. Karta měří na délku 24cm, takže s jejími rozměry si hlavu lámat nemusíte. Karta se bezproblémově vejde i do middletoweru.
Jak jsme se již zmínili, karta má ve svém chladiči zabudované dva ventilátory. Ten první zprava je větší a jeho rozměr je osm centimetrů. Druhý ventilátor je již menší a jeho rozměry činí sedm centimetrů. Chlazení karty je vyvedené a kartu dokáže oproti referenčnímu chladiči krásně uchladit. My jsme na jádře bez přetaktování naměřili teploty atakující hranici 53 stupňů v zátěži a teplotu okolo 48°C v klidu. Po přetaktování na frekvenci 850MHz na jádře teplota jádra stoupla na 56°C ve Windows a na 62°C v 3D režimu.
Karta nese dva DVI konektory a jeden HDTV konektor, pro připojení s vaší televizí. Škoda, že Asus se neodvážil kartu osadit přímo HDMI konektorem. Ačkoliv ke kartě dostanete redukci z DVI na HDMI, tak o tuto vymoženost nepříjdete, ale i přesto jeho přímou účast na kartě bychom hodnotili kladně. I tak má grafika Radeon HD 4870 integrovaný 7mi-kanálový zvuk.
Při zkoumání PCB této karty narazíme na spoustu věcí, lišících se od referenčních HD 4870. My si teď ukážeme jen na pár věcí, kterých jsme si všimli. Například uchycení chladiče ke kartě je mírně odlišné než u referenční verze karet s jádrem RV770. Pamatujete se na výše zmiňovaný čip Super Hybrid Engine, obstarávající zvyšovaní napětí na pro funkci iTuner? Tak tento čip najdete kousíček od pravého rohu karty.
Čip na fotce poznáte dle nepřehlédnutelného nápisu Asus. Odlišností na PCB EAH4870 MATRIX od referenčního návrhu je samozřejmě více. Ale již nám přijde zbytečné tomu věnovat pozornost a teď se již raději zaměřme na to, v čem je tato karta královnou a tím jest taktování.
|