Strana 7 z 8
Protože ASUS své dva modely nijak zvlášť v základu nenataktoval, výkon není žádným překvapením. O mnoho více nás/vás, tak dnes logicky zajímají u těchto nereferenčních modelů právě provozní vlastnosti.
Začněme u spotřeby, kde se mohou projevit nereferenční PCB, čipy apod. Nicméně v zásadě nečekáme větší rozdíly proti mainstreamovým modelům, ty se budou zvyšovat až se zvyšováním taktů.
Model HD 6950 2GB nás obecně překvapuje nízkou spotřebou. Připomínám, že tahle grafika má skutečně vysoký výkon a hlavně 2GB paměti v základu. Výrobce nás pak děsí maximálním TDP225W. Pravdou ale je, že tato hodnota je spíše v teoretické hodnotě. Ve skutečnosti je běžné TDP této karty dost pod 200W. Reálně pak HD 6950 2GB žere mnohem méně, než konkurenční GTX 570, a dokonce méně o něco slabší a pouze 1GB GTX 560.
Radeon HD 6870 od ASUSU, pak dokazuje vynikající efektivitu, která je vlastní modelu HD 6870. Při výkonu v moderních DX11 titulech téměř na úrovni HD 5870 a jen o zhruba 10% nižším, než má GTX 560, žere tahle grafická karta výrazně méně a je to skutečně ideální herní mainstreamová grafická, která těžko v efektivnosti hledá konkurenta (snad jen HD 6850 je ještě efektivnější).
Dnes asi nejzajímavější kapitola. U nereferenčních edic většinou čekáme, že právě chlazení je lepší, než nabízejí referenční modely. Musíme ale přiznat, že současná referenční chlazení na HD 6800/6900 jsou vynikající. Sám používám referenční HD 6970 a nemůžu si vůbec stěžovat. Přesto samozřejmě může být líp.
U dnes testovaného modelu HD 6870 zhruba víme, co čekat. DirectCu chlazení dobře známe. Protože má tahle karta skutečně nízkou spotřebu (vzhledem k výkonu opravdu hodně nízkou), nemá s tím toto chlazení žádné problémy. Nicméně teploty v zátěži jsou stále dost přes 70°C, ale v klidu je to pohodových 33°C. To nejdůležitější ale je, že chladič je krásně tichý a i v zátěži nedělá nijak výrazný hluk. Teplota se ale může zdát vysoká, ve skutečnosti ničemu nevadí, žádné výrazné teplo karta nevydává. Chladič navíc jede na dost nízkých otáčkách a zhruba dalších 50% otáček je stále k dispozici pro taktování.
A co HD 6950 DirectCUII. O účinnosti tohoto obřího chladiče se určitě nedá v nejmenším pochybovat. Teploty v klidu jsou kolem 35°C a v zátěži stěží dosáhnou 70°C, opravdu monstrózní chlazení. A co více, je naprosto tiché a regulace skvěle funguje. Později ještě dodám video, na kterém to bude dobře slyšet (spíše neslyšet). Referenční takty ani náhodou nevyužívají plného potenciálu chladiče a ventilátory se i v zátěži točí jen na 30%. Ještě na 50% je to slušně tiché, pak už ale hlučnost narůstá, ale na tyto otáčky se dostanete jedině, pokud se pustíte do taktování a mluvím opravdu o brutálním taktování.
Musím říci, že obě tyto edice nás naprosto šokovaly tím, co dokáží. Začněme u HD 6870 DirectCu. Ta v základu jede na 915MHz, což je ale jen o 15MHz více než referenční takt, ale samo o sobě je to už poměrně vysoká frekvence. 1GB pamětí pak zůstal na referenčních 4200MHz. ASUS tuto kartu ale vybavil HW i SW podporou pro taktování a zvyšování napětí. Za pomocí SmartDoctor, což je utilita dodávaná přímo ke kartě, jsem snadno nataktovali tento model na 1000MHz na jádře a 5000MHz na pamětech! To jsou hodnoty, kterých tak tak většina běžných HD 6870 dosáhne. Pro tuhle kartu je to ale jen lehký poklus. Postupně jsme narvali na jádro napětí 1,3V a naše stabilní frekvence se zastavila na neskutečné hodnotě 1105MHz pro jádro a 5200MHz pro paměti! A to si pořád nemyslíme, že jsme se dostali na maximum. Chlazení sice bylo hlučnější a spotřeba se zvýšila, ale žádná tragédie. Spotřeba narostla pouze o 40W, což chlazení bez problémů pobralo bez dramatického navýšení teplot.
A co to udělá s výkonem? Proti základním, už poměrně vysokým taktům taktům má pak karta na 1,1GHz o brutálních 20-25% vyšší výkon! To je zhruba o 10-15% více než má GTX 560Ti v základu a to spotřeba těch karet bude vyrovnaná.
Pokud se vám taktovací schopnosti u HD 6870 DirectCU líbí, tak vám rovnou řeknu, že je to ještě čajíček proti HD 6950 DirectCUII. V základu tahle grafika tiká jen na 810MHz/5000MHz. Bez nějakých dramat jsme se díky SmartDoctor dostali na 1000/5480MHz – ale nebylo to 100% stabilní! I tak to ale zdaleka nebyl konec. Při zvýšení napětí jsme se dostali na 1050MHz a 6000MHz na pamětech! Pořád málo? V pohodě, tahle karta umí i 1090MHz, ale tam už začali naše trable s napájením a stabilitou narůstat, zkoušeli jsme i 1150MHz, což se také v některých testech jevilo jako stabilní, ale ne všude. Cokoliv nad 1000MHz se prostě nedařilo udržet, problém byly možná i paměti, ale spíše to vidíme na problémy s OC softwarem, kde pro změnu ale kromě SmartDoctora nefungovalo nic jiného. Jsem si naprosto jist, že až se vyřeší softwarové problémy OC utilit, tak tahle karta zvládne bez problémů provozovat 1150MHz na jádře! A pokud budete zkoušet extrémní OC, tak si myslím, že má i na 1,5GHz a více.
(Grafika by na to měla bez problémů - OC utility ale nejsou schopny správně nastavit a pracovat s napětím - takže zatím nestabilní ... )
Samotné chlazení se i s jádrem nataktovaným na 1,05GHz a 6GHz RAM prostě fláká, jinak to nelze nazvat. Je krásně tiché a spotřeba karty se navýšila „jen“ o zhruba 100W, což na tak vysoké navýšení taktů je více než slušné. Samozřejmě výkon těm taktům odpovídá a bavíme se o 20-25%+. Důležitá otázka, kterou si jistě kladete je, zda jde karta odemykat. ASUS ponechal systém duálních BIOSů, takže šance je. Bohužel ne pokud použijete standardní metodu a nahrávat budete ten referenční BIOS pro referenční ASUS HD 6970 2GB. To jsem zkusil, ale bez úspěchu. Karta má úplně jiné PCB, takže mě to ani nepřekvapuje. Protože je ale na trhu ještě tahle grafika v edici HD 6970 DirectCUII, jsem si celkem jist, že by to s biosem tohoto modelu šlo. Ten jsme v době testování našeho HD 6950 bohužel nemohli sehnat. Takže nahrávat tam ten referenční HD 6970 BIOS jako u referenční HD 6950, to nezkoušejte, nebude to fungovat. Až se HD 6970 DirectCUII usadí na trhu a objeví se pro ni dostupné první BIOSy, je tu podle mě slušná šance, že ten na HD 6950 2GB DirectCUII půjde nahrát a karta půjde odemknout (protože EAH6950DCII a EAH6950DCII jsou, tipuji, v podstatě fyzicky úplně stejné grafiky). Pak samozřejmě bude nárůst výkonu ještě impozantnější.
|