Strana 7 z 9
- Provozní vlastnosti – Spotřeba, Chlazení, Taktování
Nemá asi moc smysl vysvětlovat, co jsou to provozní vlastnosti. Ve stručnosti je zkrátka žádoucí, aby výkonná grafická karta byla co nejchladnější a také co nejméně energie spotřebovávala. Jinými slovy, byla co nejefektivnější.
Tu měříme v našem případě Wattmetrem, který je umístěn mezi zásuvkou a PC skříní. Udávaná spotřeba je tedy spotřeba celé PC bedny, se vším, co je uvnitř. Jde nám o srovnání mezi modely. Každá sestava tak bude vykazovat jiná celková čísla spotřeby, ale rozdíly při osazení různých modelů by měly zhruba odpovídat.
Jak vidíme GTX 465 a její ořezané jádro si rozhodně řekne o méně energie, než GTX 470. Odpovídá to ale také úbytku výkonu. Problém je, že spotřeba tomu výkonu pořád neodpovídá – ASUS HD 5850 kope jinou ligu a dokonce i HD 5870 1GB je úspornější a to nabízí výkon vyšší třídy. Zde je tedy jasno. Při nižším výkonu a stejné ceně znatelně vyšší spotřeba GTX 465 proti HD 5850 …
Chlazení karty je velmi důležité, protože v podstatě 99,9% energie, kterou kartě dodáte, se musí odvést ve formě tepla. Samozřejmě čím žravější grafická karta, tím těžší je jí tiše a účinně chladit.
GTX 465 má stejný chladič, jako GTX 470 a podle toho to vypadá s teplotami. Nižší spotřeba GTX 465 pomáhá. Jenže pořád to není žádná sláva. A bohužel i hlučnost chlazení je stále hrozné. Dokonce bych řekl, že je to možná i o něco horší než u GTX 470.
Samozřejmě v klidu to ještě jde, ale to není problém většiny dnes prodávaných grafik. Jakmile ale přenesete nějakou výkonovou zátěž na grafiku, třeba jen akcelerací videa, hlučnost se opravdu výrazně zvýší a je to opravdu nepříjemný zvuk. Aby toho nebylo málo, GTX 465 opět prohrává, jak pokud jde o teploty /tedy až na teploty v klidu), tak o hlučnost s referenčním ASUS HD 5850. Ten díky nižší spotřebě i přes jednodušší chlazení, je v zátěži chladnější a znatelně tišší, i když neslyšitelný v zátěži také rozhodně není. Na referenční poměry a hlavně ve srovnání s referenčními chladiči HD 4800 grafik, je to ale opravdu dobré chlazení. To se o tom na GTX 465 říci moc nedá, ale za to může TDP grafiky.
Moderní grafické karty většinou mají solidní OC potenciál, který ale většina uživatelů nevyužívá, protože taktovat grafickou kartu je přeci jen o něco složitější než taktovat CPU, kde už na to dnes máme různé automatické utility. Taktování GK je ale pro znalé hračka. ASUS má také vlastní utlitu.
Zde se navíc uplatní technologie Voltage Tweak, kterou ASUS vybavuje své grafiky a mají ji jak GTX 465 tak HD 5850. Umožňuje bezproblémové zvýšení napětí jádra a tedy možnost dosažení vyšších taktů a tedy i výkonu. Ovšem vyšší napětí = vyšší spotřeba a také více tepla. Zde to GTX 465 bude mít hodně těžké, protože Radeon HD 5850 je absolutním OC králem. ATI totiž věděla, že HD 5850 nebude mít konkurenci a tak se zbytečně nikam nehnala a HD 5850 tiká na 40nm RV870 jádře na pouhých 725MHz a paměti jsou na 4000MHz! Jenže potenciál HD 5850 je mnohem, mnohem vyšší. Bez zvýšení napětí na jádru se dostanete 830MHz/4800MHz, což je podstatné zvýšení výkonu bez nějakého rapidního zvýšení spotřeby! No a pak je tu možnost zvýšit napětí. Takže ve výsledku se na našem referenčním HD 5850 pohybujeme na udržitelných 930MHz na jádře a 5000MHz! Jediný problém je hlučnost referenčního chlazení, které samozřejmě není na tak rapidní zvýšení taktů navrženo. S lepším chlazením ale můžete s takty ještě výše. Výkonový nárůst je běžně ve hrách i 20 a více %! A samozřejmě referenční HD 5870, který má sice více jednotek, ale takty v základu 850/4800 takhle bez problémů porazíte :).
GTX 465 tedy musí být minimálně stejně dobrá. Je vybavena stejnou technologií ASUS. její takty jsou také nízko a to na 607MHz pro jádro a 4000MHz pro paměti. A kam se dostanete? Bez rapidního zvyšování napětí na jádře se můžete dostat na hodnoty kolem 700MHzna jádře a 3400MHz na pamětech. Při zvýšení napětí jsme se dostaly na stabilních 793MHz na jádře a 3612MHz na pamětech. Bohužel dalších pokusů jsme museli nechat. Už tak hlučné referenční chlazení bylo naprosto neposlouchatelné a teploty překonávaly 100°C na jádře. Takže bych to rozhodně neradil v tomto stavu používat. Nárůst výkonu byl ale kolem 17-19%.
Obě karty tedy nabízejí masivní OC potenciál, u obou platí, že ten není využitelný a provozovatelný s referenčními chladiči. Ty na to nejsou dimenzovány. Nicméně celkově je opět jasně zajímavější Radeon HD 5850, protože i při OC se projeví mnohem lepší provozní vlastnosti a konec konců při nastavení výše uvedených taktů u obou grafik, bude HD 5850 zase o dost výkonnější …
Podívejme se na výkonové závěry ….
|