Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Zde nás kromě GTX 660 Ti zajímá i HD 7950 Boost edice, tedy kolik přidá na spotřebě nový BIOS.
(Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr. Pokud narazíte na recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím mají současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W).
Nové ref. hodnoty upravené pomocí nového ref. Biosu zvýší spotřebu u HD 7950, ale ta se nadále na 384-bit kartu s 3GB paměti pohybuje na velmi slušných hodnotách. Nová GTX 660 Ti je v ref. provedení úspornější než OC edice HD 7870, ale jen v zátěži. V klidu, což je podstatnější, je rozdíl větší a to ve prospěch HD 7870. Vzhledem k minimálnímu rozdílu u OC edice vůči HD 7950 není spotřeba věc, které by při rozhodování mezi těmito grafikami hrála dnes roli. Je srovnatelná.
Nereferenční chladiče jsou to, o co kráčí. Referenční jsou prostě jen referenční. Platí to jak u HD 7950 tak u GTX 660 Ti.
ASUS vyladil DCUII na své GTX 660 Ti velmi dobře a karty sice vykazuje trochu vyšší teploty, než bychom na podobné chlazení čekali, ale je to za cenu mnohem nižší hlučnosti, než jsme u tohoto dvoulostového provedení byli v minulosti zvyklí. Takže za nás rozhodně dobré. Na druhou stranu nelze říci, že by toto chlazení nějak vynikalo ve srovnání s nereferenčními VaporX od Sapphire nebo WF 3X od Gigabyte apod.
ASUS nám poslal rovnou přetaktovanou edici GTX 660 Ti, takže nám ušetřil nějakou tu práci. Pokud hledáte u GTX 660 TI TOP edice nějaké OC potenciál, moc velký tam není. ASUS využil téměř vše. Jádro dosahuje taktů až 1210MHz, nám už se podařilo zvýšit takt jen o jeden boost krok, takže výsledek je 1170MHZ v Boostu taktu a reálně pak kolem 1275MHz, co karta jede maximálně v testech. Paměti jdou přetaktovat na 7GHz. Bohužel tohle celé má jen velmi malý přínos výkonu, který je opět vlivem úzké 192-bit sběrnice dost nevyvážený. Někde to jsou 2% někde 7%. Vzhledem ke zvýšeným nárokům na chlazení a napájení karty nemá další taktování nad takty TOP edice ASUSu žádný smysluplný přínos. Nemá smysl taktovat jádro, když to celé brzdí nedostatečná sběrnice.
Z hlediska OC potenciálu nemá GTX 660 Ti naprosto žádnou šanci vyrovnat se HD 7950, jejíž možnosti a následný výkon leží minimálně o třídu výše. Obecně není OC potenciál GTX 660 Ti o nic moc jiný než u GTX 670, bohužel výkon jak základní, tak po OC, výrazně ovlivňuje ona 192-bit sběrnice, která se dá přirovnat do slova a do písmene k trvale zatažené ruční brzdě.
Podívejme se tedy na hodnocení ...
|