Strana 2 z 14
Jádro pro GTX 670 je stejné, jako pro GTX 680. Jen je to jádro horší výrobní kvality, které nedokáže splnit požadavky pro umístění na GTX 680. Část jádra je pravděpodobně defektní, proto je vypnutá. Aktivních je tedy 1344 jednotek z původních 1536. Klesl tedy i počet TMUs ze 128 na 112.
Oficiálně GTX 670 běhá na frekvencích 915/980MHz, ale to je dnes pouhá pohádka a teorie. Uvedeny jsou proto, že jsou to frekvence, které by každá karta měla zvládat. Jenže výkon na těchto frekvencích by na konkurenci nestačil. Takže je tu GPU Boost funkce, která frekvenci a napětí jádra výrazně zvyšuje zvyšuje a udržuje v závislosti na teplotě a kvalitě toho jádra. Pokud překročí určitou mez, frekvence ale i výkon se sníží. Dobré je to hlavně pro recenze, kde tak karta skoro ve všech testech jede výrazně výše než udávaný takt. V našem případě skoro ve všech testech držela i referenční GTX 670 takty mezi 1058-1084MHz! A tomu odpovídal i výkon.
Představovat technologie a nějak dál GTX 670 nemá žádný smysl. Je to prostě GTX 680 s nižší specifikací jádra. Všechno je stejné. Dokonce ani frekvence 2GB paměti se nezměnila - nemůže, protože paměťová propustnost této 256-bit karty by na 384-bit HD 7900 prostě nestačila.
Referenční model GTX 670 se NV pokusila udělat zajímavými krátkým PCB, kdy ale karta kvůli chladiči je nakonec stejně normálně dlouhá. Jenže tím jen ukázala, proč se krátká PCB u velkých a výkonných desktopových grafik nepoužívají. Není problém narvat výkon na malé PCB, ostatně duální grafiky nebo mobilní grafiky to dokazují, problémem je chlazení. Takhle vypadá krátká GTX 670 pod termokamerou:
(Nahoře GTX 680 s klasicky dlouhým PCB, dole GTX 670 s krátkým PCB - Zdroj: hardware.fr)
Už asi vidíte, v čem je problém. Teplo je nepřítelem každé komponenty, a jak vidíme ze snímků běžně dlouhých grafik, krátké PCB se nepoužívá právě proto, že toho tepla je na malé ploše pak příliš a u desktopu je to zbytečné, rpotože místem tak omezeni nejste - velká plocha lépe rozvádí teplo a nezatěžuje tak tolik jednotlivé části a komponenty karty. Ušetření pár jednotek dolarů na výrobní ceně, co ušetříte krátkým PCB proti dlouhému, za to logicky nestojí. Navíc na kartu s reálně TDP 200-225W se stejně musí dát pořádný chladič, takže stejně ta karta bude velká. Krátké PCB na referenční GTX 670 je prostě hloupost. Přehřívající se PCB a mizerné referenční chlazení rozhodně životnosti komponent i samotného jádra svědčit nebudou, zvlášť když ně každý má výbroně chlazenou skříň apod. Takže referenčním GTX 670 se obloukem vyhněte. Do testu jsem dnes takový model zapojili (Gainward je u nás prodává), takže jsme si to v praxi vyzkoušeli. Naštěstí výrobci grafik nejsou hloupí, a většina nápad se zbytečně krátkým PCB u takové grafiky ani nepovažovali hodný pozornosti a rovnou vydali GTX 670 ve svých nereferenčních edicích. A dnes tu takové máme.
Tak si je představme ...
|