Strana 2 z 13
- ASUS GTX 960 STRIX - Grafická karta
Poměrně unikátní provedení této novinky kombinuje krátké PCB s poněkud přerostlým dvouslotovým chlazením, které upřímně na grafiku s TDP 120W je hodně přehnané. Ono ale být musí. ASUS (nejen) se totiž v nedávné době rozhodl, že z nějakého důvodu je přínosem v klidových stavech nechat osazené ventilátory vypnuté a karta tak běží na pasiv. Proto ten musí být přeci jen o něco mohutnější, aby teploty byly únosné.
Karta jinak dorazí v klasickém balení ASUS, žádné speciality ani změny.
Na kartě samotné si dal ASUS docela záležet. Samotné PCB je sice krátké, ale chlazení jej značně přerůstá, ale pořád má karta jen 22,5cm na délku, což je docela zajímavé i pro mnoho menších MiniITX skříní.
Kromě masivního dvouslotového chladiče má karty i zadní backplate. Jak už bylo řečeno, STRIX série běhá v klidových staveb do určitých teploty jádra a TDP bez aktivních ventilátorů, tedy s nulovou hlučností, jen na pasiv.
Samotné PCB je dílem ASUSu, má napájecí kaskádu vpředu, a jeden 6-pin konektor. Jinak je PCB dosti jednoduché, jak ale od 128-bit grafiky očekáváme. Karta má ve výbavě i jeden SLI konektor.
Celkem bohatá je konektorová výbava, kde najdeme 3x DisplayPort, 1x HDMI a 1x DVI. Karta zvládne tři monitory, umí i 3D, umí G-SYNC, ale neumí AdaptiveSync standard (FreeSync).
Standardně je vybavena novým jádrem GM206 s 1024 výpočetními jednotkami a takty posunutými na 1253-1430MHz. Sběrnice karty je ale pouze 128-bit a NV se tak snaží nahnat propustnost rychlými GDDR5, které v referenci mají 7012MHz, ASUS to posunul na 7200MHz. I tak je ale propustnost jen 115 GB/s. Stará GTX 760 má 192 GB/s a konkurenční R9 285 s podstatně pomaleji taktovanými moduly 176 GB/s. Výpočetní výkon karty je kolem 2,5TFlops, GTX 760 má o malinko víc a R9 285 má 3,3TFLOPS. Papírově GTX 960 tedy nepůsobí nijak zvlášť dobře.
Jaká je ale v praxi? Nejdříve jsme otestovali výkon referenční verze a pak v další kapitole i nereferenční s dalšími věcmi kolem.
|