Strana 1 z 9
TEST: ASUS MATRIX GTX580 Platinum
– do detailů vymakaná grafická karta i pro ty nejnáročnější
Grafické karty GTX 580 není třeba nějak složitě představovat. Už dobře víme, o co jde. Nedávno jsme tu měli zajímavou dvojici nereferenčních modelů. ASUS si ale řekl, že jeho běžná nereferenční GTX 580 DirectCu II není dostatečně zajímavá, takže zapřemýšlel a na trh uvedl nový model série Matrix:
ASUS tak přichází s MATRIX GTX580 Platinum, která má takty posunuté na 816MHz na jádře, ale referenčních 4008MHz na pamětech zůstalo. To bohužel nestačí na pozici nejvýkonnějších modelů ani v rámci GTX 580 série, kde rekordmanem je Gigabyte GTX 580 SoC se základním taktem posunutým na 855/4100MHz, následovaná 1,5/3GB modely MSI GTX 580 Lightning XE s 832/4200MHz. Rozdíly však nejsou tak velké a každý z výrobců se snaží nabídnout vlastní přidanou hodnotu svému nereferenčnímu provedení. Tak jako tak, ASUS přináší další kvalitní a vyladěný produkt a nás přirozeně zajímalo, jaký je.
Základem nereferenčního modelu ASUS Matrix GTX 580 Platinum, je samozřejmě jak jinak, než původní GTX 580. Ta jako taková není příliš povedenou grafickou kartou. Je sice mezi jednojádrovými nereferenčními grafikami nejvýkonnější, ale tam její kladná nej také končí. Výkonově totiž vede jen s malým náskokem (ve vyšších rozlišeních, vysokých detailech a AA, tedy tam, kde na tom záleží) před výrazně parametrově jednodušší, výrazně efektivnější a také levnější HD 6970 od AMD. GTX 580 je vlastně jen novou revizí GTX 480, přičemž je to přesně ta grafika, kterou jsme čekali už při uvedení FERMi (GTX 480). Rozhodně si v žádném ohledu nezaslouží označení řady GTX 500, protože to nová generace skutečně není. Na tu si musíme počkat až do příštího roku, kdy se objeví KEPLER.
Základem dnešní GTX 580 je nová revize původního FERMI jádra GF100, které sice mělo plných 512SP, ale kvůli výtěžnosti a spotřebě je vlastně nebylo možné takto vyrábět, takže GF100 měla ve výsledku aktivních jen 480. Až právě nová revize jádra, nazvaná GF110, nabízí plných 512SP. Takt jádra i pamětí samozřejmě také povyskočil. Karta má stále obří 384 bit sběrnici a 1,5GB paměti (GDDR5 na 4GHz). Oficiálně sice NVIDIA udává TDP 245W, reálně je ale TDP spíše blíže k 300W, takže počítejte s nutností kvalitního zdroje.
Výrobci jako ASUS, Gigabyte nebo MSI se také hodně snažili a u svých nereferenčních modelů, které však často nabízejí za cenu referenčního provedení, udělali celou řadu změn k lepšímu. A tak i když efektivitu a poměr cena-výkon příliš zlepšit nedokáží, nabízejí jejich edice GTX 580 špičkovou kvalitu a výkon, kterou samozřejmě mnozí hledají. V recenzích už jsme měli několik těchto špičkových nereferenčních edic, a dnes se tedy podíváme na model ASUS Matrix Platinum …
|