Strana 7 z 9
- Provozní vlastnosti a taktování
Dnes trochu zajímavější kapitola, protože výkon GTX 580 i když lehce přetaktované, žádné překvapení už dnes není. A protože tu máme nereferenční edici, jsou provozní vlastnosti hlavně to, v čem se proti referenčnímu modelu liší.
První, co nás zajímalo, byla samozřejmě spotřeba. GTX 580 je jedním z nejméně efektivních grafických modelů na trhu. Vůbec celý problém GTX 400-500 generace grafik je horší provozní i výrobní efektivita než u grafik konkurence. S tím se mnoho vymyslet už nedá. Takže spotřeba GTX 580 rozhodně není na potlesk. Je prostě dost vysoká.
V rámci GTX 580 modelů ale nic až tak divného a rozhodně nic nečekaného. Prostě počítejte s vysokou spotřebou a potřebou kvalitního napájení.
GTX 480 byl děs a hrůza a většina z nás si myslela, že NVIDIA si ze všech dělá legraci s tak hlučnou a žhavou grafikou. GTX 580 na tom byla rozhodně v tomto ohledu o moc lépe, ale rozhodně to pořád nebyl žádný med. Nereferenční modely se ale docela vytáhly a tak i když jejich chlazení zabírá 3 sloty, lze mít GTX 580 chlazenou skutečně velmi tiše a velmi účinně:
Ostatně právě Matrix GTX 580 Platinum je na tom skvěle a jedná se o jedno z nejlepších chlazení na trhu. Protože vychází z DirectCUII, tak dobře víme, co čekat. V běžném provozu je karta velmi tichá i v zátěži svou hlučnost nijak zásadně nezvyšuje. Samozřejmě že na plné otáčky je situace trochu jiná, ale to opravdu není běžný provoz. Chlazení je tedy vynikající.
Tohle je model vyladěný pro taktovače. Lze tedy očekávat, že bude v oblasti taktování hodně dobrý. Pokud jde o běžné taktování bez laborování s napětím (které už má tahle karta lehce zvýšené), tak to se zastaví na slušných 880MHz pro jádro a 4480MHz pro paměti. Jenže tahle karta umí víc, pomůže i to tlačítko na maximální otáčky ventilátoru, což sice pak je dost hlučné, ale dokážete se tak se zvýšením napětí na 1,25V dostat na takty k 930-940MHz na jádře a 4500MHz na pamětech, o čemž si běžné GTX 580 mohou nechat jen zdát.
Na druhou stranu se zvýšením napětí naroste i spotřeba a tedy i tepelné vyzařování karty, takže si myslím, že běžná hranice taktů, na kterou v domácích podmínkách v běžném herním PC stojí za to jít, je tak 910-920MHz při 1,15V a 30-40W spotřeby navrch. V tomto stavu navíc teplota vystoupá jen k 76°C a chladič bude pořád jen málo hlučný. I to vám ale dodá nějakých 9-10% výkonu proti už tak mírně posunutému základu této karty a to je slušný vzhledem k výkonu karty.
Jen pro zajímavost, když tedy napětí navýšíte až na 1,25V a dostanete se na 950MHz, teplota ale vystoupá na 90°C a spotřeba o šílených 110W proti základu. Řekněte sami, stojí-li to za ty další jednotky % k výkonu. Každopádně a ASUS GTX580 Matrix Platinum je skvěle udělaná grafika a připravená i pro takovéhle maxihrátky.
|