Strana 11 z 13
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Vzhledem k identickému zpracování napájení asi nepřekvapí, že provozní vlastnosti jsou velmi podobné. Spotřeba obou karet je samozřejmě velmi vysoká, protože u této edice jde hlavně o výkon.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem.
Identické chlazení u MATRIX Platinum edic R9 290X a GTX 780Ti znamená, že můžeme pěkně srovnávat. Z hlediska hlučnosti jsou na tom obě skvěle, tedy karty jsou relativně tiché. Z hlediska teplot je na tom GTX 780Ti o něco lépe než R9 290X a to proto, že v této jediné oblasti je větší jádro výhodou. Teplo se totiž rozkládá po větší ploše než u menšího jádra u R9 290X.
Hlavním posláním těchto edic je samozřejmě schopnost nechat se taktovat. Obě jsou určeny a vybaveny pro extrémní OC pod dusíkem, což samozřejmě zkoušet nebudeme, neb pro běžný provoz je to nepoužitelné.
Nás zajímá, co dokáží za běžných podmínek. Tyto edice by měly reprezentovat maximum možného, co lze s R9 290X a GTX 780Ti vytáhnout. A máme také díky OC možnost srovnat frekvenční rozdíly mezi R9 290X a GTX 780Ti. Takže jsme to udělali.
GTX 780Ti se dá přeci jen vytaktovat výše, nám se podařil stabilní takt 1200MHz Boost, což znamená maxima až kolem 1290MHz pro jádro. Paměti pak dosáhly na 7,9GHz. Takto vysoké takty na R9 290X nedosáhneme. Nicméně ono to moc nevadí, protože ačkoliv až 1290/7900MHz vypadá úžasně, už z továrny je GTX 780Ti Matrix přetaktována a jede na 1147/7000MHz, takže ten výkonový posun není zase tak velký.
R9 290X začíná o poznání níže. ASUS ji přetaktoval jen na 1050/5400MHz a už s těmito takty bez problémů GTX 780Ti výkonově stínuje. Takže asi nepřekvapí výkon, když takty přiblížíme. Nicméně i tak zůstane s takty GTX 780Ti o něco výše. R9 290X MATRIX se nám stabilně podařilo dostat na více než velmi solidních 1200MHz pro jádro a 6600MHz pro paměti, což je ale proti základu dost velký nárůst.
Bohužel má to celé i stinnou stránku. Přes výkonné chlazení obě karty začnou docela dost topit a teploty stoupají k 80°C. Kromě toho samozřejmě vzroste i hlučnost, která je už docela velká. No a také stoupne spotřeba a to tak, že opravdu hodně. Díky přídavnému napájení mají tyhle karty opravdu obrovský potenciál a spotřeba tak roste ne o desítky, ale rovnou o více než stovku W. Rozhodně roste víc, než jaký je výkon. Na trhu ale najdete jen málo edic, u kterých máte šanci, že takto vysoké takty a zátěž dokáží skutečně zvládat dlouhodobě.
Podívejme se dále ...
|