Strana 8 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme silně přektaktovaný RYZEN 7 2700X na 4,25GHz apod. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
Spotřeba RTX 2070 je vzhledem k hernímu výkonu vynikající, RX VEGA žere o poznání více, ale sluší se dodat, že RX VEGA má mnohem vyšší výpočetní výkon zejména v DP režimu, taktéž má podporu FreeSync a nepotřebuje k tomu extra modul v monitoru (G-SYNC u NV) takže i výbava hraje ve spotřebě roli. RTX 2070 je zaměřením herní karta bez extra výpočetní výbavy, proto má nízký výkon v DP režimu apod.
Karta i v OC verzi žere podobně jako GTX 1080, což vzhledem k podobnému výkonu znamená i podobnou efektivitu. Od nové generace jsme možná čekali trochu více, ale špatné to není.
ASUS STRIX edice je jednou z nejlépe chlazeným RTX 2070 modelů, nicméně záleží na nastaveném režimu. V herním/OC režimu karta upřednostňuje nižší teploty k dosahování konstantně vysokého taktu, takže hlučnost je překvapivě vyšší, než jsme u STRIX edic možná zvyklí. Není to hrozné, ale slyšet je. V SILENT režimu je ale tichá.
Teploty jsou excelentní v gaming režimu, karta dokáže jet i v pasivním režimu, tedy teploty v klidu budou vyšší k 50°C, ale karta bude bezhlučná. Osobně si myslím, že by karta mohla být tišší výměnou z těch pár °C navíc, jestli 60 nebo 70 nehraje podle mě moc velkou roli. Ale dá se to samozřejmě ručně přenastavit GPU Tweak II aplikací, kterou ASUS ke kartě dodává.
ASUS STRIX RTX 2070 jde samozřejmě dále taktovat. A to i z OC režimu s boost taktem na 1845MHz. Lze jít až na 2000MHz. Zajímavé je přetaktování pamětí, které jdou z 14GHz na 15,8GHz.
Výsledný nárůst výkonu je však pouze zhruba 7% proti OC profilu, který nabízí výrobce. Což není mnoho vzhledem k výraznému zvýšení spotřeby a hluku. Osobně bych se tedy dalším taktováním RTX 2070 už nezaobíral, nestojí to za to. ASUS využívá potenciál hodně, protože proti základu dokáže být v některých hrách až o 10% výkonnější.
Takže k závěrům …
|