Strana 9 z 10
Než se pustíme do úplného závěru, ještě si tedy uvedeme sesumírování situace na grafickém trhu. začněme u ceny karet.
Jako obvykle bereme oficiálně běžné ceny s DPH platné k datu vydání/psaní recenze. Situace je poměrně jasná a dnes pro nás už i výhodná (ještě teď máme noční můry při vzpomínce na situaci z první poloviny roku):
RTX 2070 však cenově zrovna atraktivní není. Základní model, hlavně s blower chladiči se základními takty se dají pořídit kolem 13 400 korun, což je ale znatelně více než stojí GTX 1070. Bohužel ty opravdu žádoucí a hezké a rychlé RTX 2070 OC edice, jako vlastní FE verze od NVIDIA, stojí 16 200 korun a testovaná ASUS STRIX RTX 2070 je dokonce za 17 500 korun! Stejné peníze stále ještě nedávno STRIX GTX 1080 OC a je náhoda, že obě karty jsou prakticky stejně výkonné?
Otestované všechny karty máme, takže můžeme spočítat průměrný výkon vyjádřený tedy v procentech, kdy jako základ 100% jsme dali ASUS STRIX GTX 1080 OC, která stojí prakticky stejně, jako STRIX RTX 2070 OC.
Samozřejmě záleží na vzorku testovaných her, ale zaměřili jsme se na hry s herními engine, které se objevují u většiny těch hlavních herních titulů a objevovat budou. Samozřejmě včetně otestování DirectX12, které se konečně u her prosazuje jako základ.
- Poměr cena/výkon tedy výhodnost nákupu
No a protože známe cenu a známe výkon, můžeme si čistě matematicky spočítat, jak je která karta výhodná. Tedy kolik korun zaplatíme za 1% výkonu:
Zde vidíme v plné nahotě současnou situaci. Poměr cena výkon se v případě RTX 2070 prakticky nijak nepohnul proti GTX 1080. Což není dobrá věc, protože výhodnost nikdy nebyla silnou stránkou GTX 1080, kterou přímo RTX 2070 nahrazuje. Pro ty, kteří nakupují v segmentu nižšího high-endu tak určitě není nová RTX 2070 tím, co očekávali.
Takže k závěrům …
|