Strana 3 z 5
- Výkon a provoz grafiky se vzduchovým chlazením
Grafiku jsem tedy zapojil do současné testovací sestavy, kde mám už naměřenou referenční GTX980 aby bylo porovnání co nejpřesnější.
Testovací sestava:
- Procesor: Intel Core i7 4930K@4500Mhz
- Základní deska: ASUS X79 Rampage IV Extreme
- RAM: 4x4GB 1866Mhz G-SKILL
- HDD: Samsung 850Pro 1TB
- Zdroj: Be Quiet! Dark Power Pro 10 850W platinum
- OS: Windows 7 Profesional 64bit
Set vodního chlazení pro Grafickou kartu:
- Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 D5/ST
Přejdeme tedy k samotným výkonům grafiky se základním chlazením. Grafiku jsem projel diagnostikou na BIOS a zjistil jsem, že vůči referenční edici má posunuté limity spotřeby o zhruba 15-20W a to bylo nakonec dost znát, protože karta na limity narážela velmi sporadicky a takty maximálního Boostu držela krásně v přímce bez velkých výpadků. Asic karty byl 73% což je takový průměr, lepší kusy mají kolem 80%, takže v podání ASUS Poseidon se nekoná vybírání lepších čipů, jak bychom si mohli někteří myslet, což je škoda.
- ASUS GTX980 Poseidon (BIOS – limity TDP)
Základní edice mají 180W/225W
Herní testy dnes vynecháme, jde nám jen o rychlé porovnání vlivu a vlastností chlazení. Výkon GTX 980 v herních testech jsme vám nabídli nedávno zde. Dnes tedy jen rychlé srovnání v benchmarcích:
Takže karta je na základních taktech zhruba 4-5% nad referenční edici, což není mnoho řekl bych, že mohl ASUS zvolit mnohem více agresivnější takty sahající k 1400MHz na jádře. Výkon odpovídá zhruba tomu, co nabízí i STRIX GTX 980 edice. POSEIDON má ale lepší možnosti taktování už na vzduchu (díky posunutým TDP). Po přetaktování na hodnoty 1533MHz na jádře a 8000MHz na pamětech jsem se dostal na velmi pěkný výsledek 19 tis bodů a dohnal tím referenční GTX980 na vodě. Nárůst výkonu tedy 11%.
V 3D Marku FireStrike si Poseidon vedl na základních taktech zhruba o 5% lépe než referenční karta. Po přetaktování na 1533/8000 se výkonově posunula o pěkných 16% a karta pokořila hranici 14 000 bodů, což už je také pěkný výsledek.
V Unigine Valey si karta vedla také dobře a na základních taktech pokořila i GTX780Ti GHz edici a o 12% porazila i referenční GTX980. Po přetaktování pokořila karta 80fps hranici a její výkon tím narostl o 11%.
- Provozní vlastnosti - Teploty, hluk, spotřeba:
Chlazení karty na vzduchu je opravdu vynikající, po celou dobu testování jsem o kartě více méně nevěděl, v tomto ohledu klobouk dolů ani po maximálním přetaktování se hlučnost nějak dramaticky nezvedla. Proti referenční edici úplně jiná liga, na té se po přetaktování hlučnost chladiče zvýšila nepříjemně.
Sliby ASUSu ohledně chlazení ve slajdech byly tedy pravdivé, teploty má karta vynikající a je vidět, že chladič je opravdu dobře udělán.
Co se týče současného nešváru kolem pískajících cívek (problém ale hlavně GTX 970 edic), tak tento kus nepískal vůbec a to ani při opravdu vysokých hodnotách FPS, sahající k hranici 5000fps. Kvalita součástek je tedy na opravdu vysoké úrovni. Co se týče spotřeby počítače, tu jsem měřil v průběhu 3D mark Firestrike Extreme a zaznamenal si tu maximální dosaženou hodnotu. Pokud byla karta na základních taktech, dosáhl počítač na 330W za celou skříň a při maximálních taktech na stále přijatelných 375W, spotřeba tedy narostla o velmi nízkých 45W což není špatné.
Nicméně testovat a používat POSEIDON edici jen na tom vzduchovém chlazení je jako koupit si Ferrari pro cesty za nákupy. Také to jde a užijete si, ale ten hlavní potenciál leží jinde. Podívejme se tedy na to, co dokáže POSEIDON, když jej připojíme na vodní okruh ...
|