Strana 5 z 5
ASUS GTX980 Poseidon je poněkud rozporuplná karta. Snaží se vyhovět jak fandům tichého vzduchového chlazení, tak fandům vodního chlazení, skloubit se to podařilo celkem dobře, ale příplatek za to je dost veliký. A pokud si uvědomíme, že pro vzduchové hrátky s taktováním je mnohem lepší lépe zpracovaná MATRIX edice, která je už "jen" o další 500 korun dražší, a pro čistě vodní okruh je zas výhodnější zakoupit nejlevnější referenční edici + kvalitní full-cover blok, což vyjde zhruba stejně jako samotný POSEIDON, je POSEIDON edice nejméně zajímavá z těchto tří variant. ASUS také moc neposunul tovární přetaktování, přitom karta by snesla 1400MHz na jádře, a jak nic a s klidem by aspirovala na jednu z nejvýkonnějších GTX 980 na trhu na základních taktech. Však i některé referenční edice karet se základním chladičem byly výrobci popohnány ještě více.
Velká škoda je také v tom že ASUS udělal opravdu výborné PCB + součástky, ale cele to totálně uzemnil základním biosem, kde navýšil limity spotřeby pouze o titěrných 10% proti referenci a nic víc. Pokud by na kartu umístil druhý mnohem „odvážnější“ BIOS, který by dovolil zvedat i napětí přes 1.3V a ještě mnohem více limity spotřeby někam na úroveň 300W, měla by tato edice celkem smysl. Obzvlášť s možností osazení vodním chlazením. Takhle se dosažený maximální takt nijak neliší od úplně obyčejné referenční edice GTX 980 s FullCover vodním blokem, kterou jsem testoval minule a nevychází ani nijak zvlášť cenově zajímavěji. ASUS POSEIDON GTX 980 má jedinou výhodu - možnost provozování bez zapojení vodního chladiče, přičemž má velmi dobré výsledky i tak. Když ale připojíte vodu, dostanete ještě víc, při parádně nízkých teplotách i hlučnosti. Upřímně nemá smysl si kupovat ASUS POSEIDON edici, pokud jej nechcete provozovat na vodě. S ním si ale kupujete také to, že nemusíte nic rozebírat a všechno už je nainstalované v základu se zárukou. Taktéž si kupujete jistotu, že pokud byste museli vodní okruh odpojit a přestat používat, tak nejen na přechodnou dobu můžete kartu používat dál. V tom je POSEIDON edice zajímavá.
Pochopitelně současným největším problémem je hlavně cena. A to nejen příplatek na POSEIDON verzi proti GTX 980 bez vodního bloku, ale cena GTX 980 edic jako takových, která je absolutně šílená, neodpovídající ničemu, co GTX 980 nabízí a to ani výbavě, ani výkonu a ani zpracování. Je škoda, že ASUS nenabízí POSEIDON edici Radeon R9 290X, protože ty mají lepší výbavu, podobný výkon. Pro představu, v současnosti například luxusní ASUS MATRIX verze R9 290X stojí "jen" 12 tisíc proti s podobným výkonem a stejným zpracováním prodávané MATRIX GTX 980 za bezmála 20 tisíc. S nákupem GTX 980 tedy počkejte, až cena spadnou na odpovídající úroveň a tou je maximálně současná cena konkurenčních R9 290X edic.
Klady ASUS Poseidon GTX 980:
- Výborný hybridní chladič.
- Ultra tichý chod i po přetaktování.
- Posunutý TDP limit o 10%.
- Možnost zapojit do vodního okruhu.
- Pod vodou už celkem slušné přetaktování.
Zápory ASUS Poseidon GTX 980:
- Velmi skromné přetaktování z výroby.
- Nepřítomnost více agresivního Biosu pro vodní chlazení.
- Extrémně vysoká cena s extrémně špatným poměrem cena-výkon.
- Průměrné možnosti přetaktování - plýtvání potenciálem PCB i chlazení.
Za zapůjčení grafické karty děkuji firmě ASUS
Za zapůjčení setu vodního chlazení děkujeme AlphaCool a Aquatuning
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|