Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
R9 270 na rozdíl od R9 270X má jen jeden 6pin konektor. Přesto má výkon jen o malinko nižší na spotřebě je těch pár W ale znát. R9 270 je velmi efektivní grafikou s výborným poměrem výkon za Watt!
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Bohužel tomu se nedá vyhnout zatím u nového Radeonu R9 280/290X, které jsou také strašná. U nižších řad se ale s referenčními chladiči u AMD grafik nesetkáváme v obchodech (u GTX NV grafik ano, proto to uvádíme). A jak je na tom testovaná karta?
ASUS R9 270 DCUII OC má nejjednodušší verzí DCUII chladiče, ale vzhledem k nízké spotřebě karty na ní s přehledem stačí. Ba co více, nejen že teploty jsou výborné, ale i hlučnost karty je zcela minimální a je to tichá grafika! Takhle to má vypadat :).
R9 270 má sice parametry R9 270X, ale v jedné věci se liší, a tou je napájení. R9 270 má jen jeden 6-pin, R9 270X má dva a to samozřejmě ovlivní možnosti a maximální výsledky. ASUS to sám trochu omezil (SW) a nebyli jsme se na naší kartě schopni dostat přes 1100MHz na jádře a 6000MHz.
Ale na rovinu, s jediným 6-pin napájením je 1,1GHz na jádře a 6GHz na 2GB pamětech za ty peníze a s těmi parametry jádra prostě parádní. Výkon to pak zvedne o 12% a jste na úrovni i nereferenčních R9 270X, takže nad OC edicemi HD 7870 GHz a dokonce nad úrovní mnohem dražších GTX 760, tedy blízko HD 7950 Boost!
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|