Strana 13 z 13
Takže jak dopadl souboj TOP edic? Radeon R9 290X udělal konkurenci pořádnou čáru přes rozpočet, protože jak víme, je nakonec mnohem lepší, než všichni čekali. Nejen že výkonově jasně překonal GTX 780, kterou dokonce překonala i jeho slabší edice R9 290, ale překonal i GTX TITAN. Nedalo se tedy nic dělat, a na rychlo udělaná "nová" GTX 780Ti napnula všechny síly (tedy své osazené plnohodnotné plně aktivní GK110 jádro) a vyrazilo R9 290X konkurovat, protože GTX 780 a GTX TITAN na ni prostě nestačí. A výsledek?
Vzhledem k nějakému tomu % hodnoty chyby měření je rozdíl mezi R9 290X a GTX 780Ti v souhrnu více her zanedbatelný. To ale platí jen pro nižší rozlišení. Čím vyšší rozlišení a náročnější nastavení, tím má GTX 780Ti výkon přeci jen o něco nižší než R9 290X. Ale má to zcela objektivní vysvětlení. Parametrově je totiž právě pro vyšší rozlišení a náročnější nastavení R9 290X lepe připravena a navržena. V tomto ohledu bych rád upozornil na některé recenze, jejichž autoři z nějakého důvodu omezují detaily a nastavení, což pak samozřejmě neobjektivně pomáhá GTX 780Ti. Nevím, ale nejsou náhodou tyhle grafiky na to, abychom se nemuseli v nastaveních omezovat? A jak snížené nastavení hry ukáže, jaký skutečně výkon ty karty nabídnout? Prostě pozor na některé recenze a jejich závěry.
Pokud jde o výkon OC edic, tak platí to samé. Díky velmi vysokému taktu dokáže GTX 780 Ti OC být výkonná v nižších rozlišeních, ale se stoupajícím rozlišením a náročností její výkon vůči parametrově a architekturou lépe vybavené R9 290X prostě klesá. Pokud někomu vychází něco jiného, popírá tím jednoduše ty objektivní parametry a architekturu těch grafik.
Kromě grafického herního výkonu, je zde i výpočetní výkon. Zde je R9 290/290X výrazně lepší, než co nabízí GTX 780Ti, jež je navíc utažena i proti GTX TITAN. I proto je o R9 290/290X zájem nejen mezi hráči, ale i těžaři měn a dalšími. GTX grafiky mají stále výhodu v tom, že nestandardní CUDA zde dlouhou dobu bylo podporováno a tlačeno, zatímco Radeon grafiky neměly odpovídající podporu. To se ale obrací a právě digitální měny a některé další GPGPU aplikace běžící pod standardy OpenCL/DirectCompute, jasně ukazují, že ten papírový výkon a univerzálnější architektura GCN GPU mají odpovídající výkon a využití i ve skutečnosti, když je pro to napsána aplikace jak se sluší a patří (podobně jako jsou pro CUDA optimalizovány GTX grafiky). Pokud tedy lze herní výkon mezi R9 290X a GTX 780Ti považovat za vyrovnaný, u výpočetního výkonu už je R9 290X jasně lepší a i proto je o ni takový zájem. Není se tedy co divit, že se mluví o vydání GTX 780 ULTRA edici, která by těch pár % dokázala ještě nabídnout, protože jednoduše nelze ani náhodou považovat GTX 780Ti za nejvýkonnější kartu na trhu a její vyšší cena se tak nedá moc omluvit.
Padl i mýtus o nezřízeně nenažrané R9 290X. GTX 780Ti totiž žere stejně, či dokonce více. Opět se potvrdilo, že kvalitní chlazení dokáže snížit spotřebu, protože OC edice ASUS DCUII má stejnou, či o trošičku nižší spotřebu než pomalejší reference! GB GTX 780Ti OC už ale není ten případ a žere více. Pokud vás zajímá šetření energií, rozhodně to nejsou karty pro vás.
Takže GTX 780Ti má maximálně stejný výkon, ale díky architektuře a slabším některým parametrům je výkon se stoupajícím rozlišením a nároky nižší vůči na tohle lépe připravené R9 290X. Spotřeba je u obou grafik velmi vysoká, nereferenční chladiče stejně schopné. Zde rozdíly už nehledejme. Taktování a výkon po něm je také srovnatelný. V čem jasně R9 290X poráží GTX 780Ti je v tom, že kromě vysokého herního výkonu nabízí R9 i vysoký výpočetní výkon, který GTX 780Ti prostě postrádá (je horší i než jinak herně pomalejší, ale výrazně dražší TITAN).
Pokud byste očekávali, že díky o něco horším parametrům, maximálně stejnému, či o trochu horšímu hernímu a mnohem nižšímu výpočetnímu výkonu bude stát GTX 780Ti méně než R9 290X, tak bohužel tato logika neplatí. Radeon R9 290X stojí až o 4 tisíce méně než GTX 780TI!!! O to větší záhada je, že si GTX 780Ti může někdo pořídit a ty tisíce za nic za ni vyhodit. Jen tak. Zkoumali jsem vše podrobně, ale prostě za ty peníze nedostanete nic navíc ani lepšího. Naopak!
Gigabyte dělalo, co mohlo, výrazně zvedlo takt a tedy i výkon, zlepšilo chlazení a prodává to za nejnižší možnou cenu, takže se jí rozdíl podařilo srazit na zhruba 3 tisíce. Pořád je to ale strašně moc. ASUS DCUII R9 290X nabídne excelentní chlazení, srovnatelný herní výkon, mnohem lepší výpočetní výkon, více paměti a stejně dobrý OC potenciál a to celé za cenu kolem 14 tisíc, tedy o 2600 korun levněji!!! A ten cenový rozdíl nevyváží žádné hry zdarma, protože nemají takovou hodnotu (zvlášť v čase vánočních herních slev).
Obě karty jsou výborné, hlavně ve srovnání s referenčními edicemi. Obě mají parádní chlazení, i když DCUII je o něco vzhlednější a přeci jen tišší. Nicméně to hlavní plní obě stejně dobře. Obě mají lepší výkon než ref. základ. GB si zaslouží velkou pochvalu, protože se snažilo něco udělat i s cenou a nevýhodností GTX 780Ti. Ale prostě to nestačí. I její vlastní R9 290X WindForce 3X, která dorazí co nevidět, nabídne to co testovaný ASUS DCUII R9 290X a bude stát o několik nezanedbatelných tisíc méně, než co nabízí GTX 780Ti a nic za to nenabízí.
Radeon R9 290X je lépe vybavená, modernější přesto mnohem levnější a tedy i výhodnější grafika než GTX 780Ti. Nabízí nejen vysoký herní, ale i ten výpočetní výkon. Není pochyb o tom, že je to prostě lepší a univerzálnější grafika a lepší nákup. Bohužel právě proto, že je tak výhodná, chce ji hodně lidí a proto je trochu problém s aktuální nedostatkovostí. GTX 780Ti můžete mít hned.Těžko vám ale v těchto podmínkách můžeme nákup GTX 780Ti objektivně doporučit,ačkoliv by si to GB za snahu zasloužilo (pokud GTX 780Ti chcete, je testovaná GB verze zdaleka nejvýhodnější volba) . I díky tomu že nové hry vznikají na GCN pro GCN a všemu výše uvedenému. GTX 780Ti musí prostě zlevnit a to výrazně nejlépe pod úroveň R9 290X. Oceňujeme snahu GB, ale v konkurenci R9 290X modelů to nestačí. Pokud cena klesne, budeme naše doporučení samozřejmě přehodnocovat.
Pro tuto chvíli a za daných objektivních okolností je Radeon R9 290X v nereferencích jasně lepší po všech stránkách, hlavně díky své výhodnosti. Problém je sehnat ji skladem, ale prostě karty dorazí do pár dní až týdnů každému, kdo si ji objedná. Testovaná ASUS DCUII OC edice do obchodu dorazí hned začátkem ledna. Pokud tedy má R9 290X nějakou nevýhodu v tuto chvíli, je to právě fakt, že ji chtějí všichni a je jich mnohem méně, než jaká je poptávka.
PS: jinak nejvýkonnější grafikou roku 2013 zůstává Radeon HD 7990, který v nereferenčních edicích stále nabízí jasně vyšší výkon, i když se mu R9 290X i GTX 780Ti dokáží přiblížit, překonat jej nejsou schopny. To bude úkol až pro jejich nástupce.
Za zapůjčení grafik děkujeme:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|