Strana 9 z 10
- Spotřeba, hluk a taktování
Pokud jde o spotřebu, začali jsme používat novou, sestavu, metodiku a nové měřidlo. Stále však měříme spotřebu samotné PC skříně s komponenty. Měření v klidu provádíme prostým ponecháním PC v klidu na ploše Windows. Měření pod zátěží probíhá v plné zátěži v 3D Mark Vantage v maximálním nastavení.
Jak vidíte, spotřeba je jednou z předností HD 6000 a při výkonu, který tyto grafiky nabízejí, je spotřeba v pravdě špičková. Zejména ve srovnání s konkurenčními grafikami NVIDIA, které žerou opravdu hodně a nic navíc za to nenabízí.
Pokud jde o spotřebu našich CrossFire a SLI řešení, tak je to poměrně zajímavé. Spotřeba je sice vysoká, ale u HD 6800 modelů odpovídá i výkonu. U GTX 400 ani náhodou. Spotřeba zdaleka neodpovídá podanému výkonu.
ASUS vyladil zejména svou HD 6850, která dosahuje solidní úrovně hluku při dobrých teplotách a rozhodně má tento model co nabídnout. U referenčního HD 6870 je chladič stejný jako u jiných značek a tak provozní vlastnosti jsou průměrné.
Teploty všech modelů jsou také zajímavé, opět jsou měřeny v klidovém stavu na ploše Windows a v zátěži v 3DMarku.
Oba modely ASUS jsou vybaveny BIOSEM s podporou technologie ASUS Voltage Tweak a možností zvýšit napětí. A oba taktovat jdou s příjemným nárůstem výkonu. HD 6850 lze otočit ze 790MHz na 940MHz a na pamětech se lze dostat ze 4000 na 4600MHz. V tomto stavu pak bude karta stále mít nízkou spotřebu, ale její výkon se bude pohybovat na úrovni HD 6870.
U HD 6870 zásluhou VT se nám podařilo při zvýšeném napětí dosáhnout na takt 1GHz na jádře a 4650MHz na pamětech. Samozřejmě tyto takty nás dnes už na zadek neposadí, ale na nereferenční model, kde ASUS nemohl nasadit všechny své technologie, je to velmi slušný výsledek. V tomto stavu pak HD 6870 hravě překonává referenční HD 5870 a řadí se lehce pod GTX 480. Samozřejmě chladič není pak z nejtišších.
|