Strana 10 z 10
AMD a jeho Radeon RX 5700 karty jsou velmi atraktivní. S cenami běžně po 9 tisíci za reference (které nejsou zdaleka tak špatné, jak so někteří myslí, i přes ten BLOWER chladič), jsou vynikající. S přehledem nejlepší a nejvýkonnější karty do 10 tisíc na trhu, mají 8GB paměti a jsou velmi efektivní. AMD je ale záměrně omezuje na možnostech taktování, tak aby nikdy nelezly do zelí RX 5700 XT edicím.
Vypnutí části jádra je jedna věc, ale nemožnost dosahovat v praxi více než 1750MHz je docela dost omezením, když RX 5700 XT se běžně dokáží držet na více jak 2000MHz. Tyhle limity lze tedy odstranit nahráním BIOSu z XT edice na nonXT kartu. Nedoporučuji to samozřejmě nikomu, kdo neví, co dělá. V případě STRIX edice je to poměrně bezpečné, karta je navíc dimenzována, aby tyhle takty zvládala levou zadní. Popravdě ve výchozím stavu je ROG STRIX RX 5700 8GB fyzicky silně předimenzována na to, jak nízko taktem karta jede a jak nízkou má spotřebu.
Jak jste viděli v dnešní recenzi, s „XT BIOSem“ jde ten výkon pěkně nahoru. V průměru je ve výsledku zhruba jen 3% za referenční RX 5700 XT! Musíte brát v potaz, že jsme použili BIOS ze STRIX OC edice, která boostuje až na 2035MHz, zatímco reference XT má 1905MHz, což tedy trochu kompenzuje ten rozdíl v počtu aktivních jednotek, který je 11%. Ten přehrání BIOSu nijak neovlivní, z 5700 prostě 5700XT neuděláte. Každopádně celkový výkon karty je docela zajímavý, zejména když vezmeme v úvahu, že konkurenční grafiky RTX 2060 6GB, se zdaleka tak výkonově vysoko dostat nedá.
To přehrání BIOSu je ale spíše taková zajímavost pro nadšence. Jak vidíte jde to, přínos to má, ale také to zvedne hodně spotřebu, což ovšem u STRIX edice není problém kvůli tomu předimenzovanému chlazení, takže karta je pořád tichá atd. Ve výchozím stavu je ovšem ASUS ROG STRIX RX 5700 8GB úžasně tichá karta, prakticky nepoznáte rozdíl mezi klidovým stavem a plnou zátěží. Potíž je jediná, a tou je cena. Referenční RX 5700 pořídíte klidně za 8500 korun, slušná nereference stojí 10 tisíc. ASUS a jeho STRIX je suverénně nejdražší edicí na trhu, kdy se prodává od 10 600 korun, běžně kolem 11 tisíc a jsou obchody, které ji mají za více než 12 tisíc, což nedává žádný smysl. Na rovinu, za 11 tisíc a méně, ji klidně doporučím, je to skvělá karta sama o sobě a pokud se rozhodnete pro ten „XT BIOS mód“ je to jedna z nejzajímavější a nejvýhodnějších grafik na trhu jako celek (výkon, cena, kvalita zpracování a chlazení).
Za jakoukoliv vyšší cenu než 11 tisíc ale nedává smysl, protože plně ji odemknout na XT edici nelze a hlavně solidní RX 5700 XT koupíte běžně už za 11 tisíc taky, ty luxusnější edice srovnatelné se STRIX zpracováním pak stojí kolem 12,5 tisíce. Sám ASUS a jeho STRIX 5700XT je za necelých 13 tisíc. A pokud vám jde o maximum výkonu, má samozřejmě smysl si 5700 XT koupit spíše než 5700 verzi, kdy cenový rozdíl není nijak dramatický a navíc 5700 je zde záměrně pro ty spořivější. A to jak s ohledem na cenu, tak hlavně provozní vlastnosti a efektivitu. Nahrávat bios XT verze na ne-XT verzi, tím pak 5700 nějak ztrácí pointu :).
Každopádně, ASUS ROG STRIX RX 5700 8GB je dost možná nejlepší Radeon 5700 edice na trhu, co se týká zpracování a chlazení, jež je více než hodně předimenzované. Bohužel je kvůli tomu také nejdražší edicí, a ta cena už je tak vysoko, že v některých obchodech přímo konkuruje cenám slušných RX 5700 XT edic, které jsou a budou výkonnější. ASUS by si na to tedy měl dát pozor.
Ideální cenou by v tuto chvíli bylo, podle mě, zhruba 10 500 korun. Ale chápu, proč je dražší, to zpracování je výrazně luxusnější než u většiny 5700 modelů na trhu. Je to skvělá karta, dražší, kdy poměr cena/výkon je tedy horší, ale je to výborná karta, o tom není pochyb.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|