Strana 12 z 12
Takže máme vše otestováno, změřeno, vyzkoušeno. Jaká je tedy GTX 1080 a vůbec první z nové generace grafik, na které jsme tolik let čekali?
Inu je to to, co by to mělo být. Tedy hodně výkonu navíc a lepší efektivita. Mezi 28nm a 16nm je vlastně 1,5x generace rozdílu, takže výsledek tomu odpovídá. GTX 1080 je opravdu nástupcem GTX 980, nikoliv GTX 1080Ti, jak by mohla cena napovídat. Jedná se kartu vyššího mainstreamu (performance) s menším jádrem GP104, tedy to samé jako v případě GM204 u GTX 980. A výkonový přínos je značný, téměř dvojnásobný výkon, přičemž téměř dvojnásobného zlepšení doznala i efektivita.
Technicky jde ale o stále stejnou architekturu, kdy bohužel NVIDIA má problém pod DirectX12/API VULKAN v případě, že grafika má využívat jak grafický, tak výpočetní výkon. Jednou z unifikovaných technologií jsou Asynchronní shadery, které nejsou novinkou, ale v rámci nových API jsou poprvé nově standardizovány. Bohužel, zatímco AMD toho umí opravdu výkonově efektivně využívat, NVIDIA to sice umí provozovat, ale bez výkonového přínosu. Pokud jste tedy doufali, že NVIDIA v PASCAL opravila tento problém, proti MAXWELL (GTX 900), tak neopravila. Fakticky ani nemůže, protože je to věc architektury, no a zkrátka AMD GCN architektura je flexibilnější a univerzálnější než MAXWELL/PASCAL. NVIDIA tedy nebude z technologií, jako jsou AS těžit a to bude negativně ovlivňovat její celkový výkon v nových hrách, které AS budou běžně využívat a žádné GameWorks ji nepomohou. Pomůže až zcela nová architektura a na tu si asi pár let počkáme. A bohužel tento problém tak bude hodně vidět a v nových hrách znát.
V současnosti jsou totiž testy a recenze složeny hlavně z DX11 titulů, ale už tento rok se dočkáme mnoha DX12 her a tak se věci budou rychle měnit. Pod DX11 vidíte, že má NVIDIA s GTX 1080 pohodlný cca 25-35% náskok proti třeba AMD FURY X, jenže to neplatí pod DX12, kde je klidně i jen 10%! Náskok vůči GTX 900 modelům zůstává, dokonce je pod DX12 lepší, protože PASCAL alespoň výkon pod DX12 s AS neztrácí, což GTX 900 ano. Troufám si tedy říci, že test složený teď hlavně z DX11 her a jeho výsledek a hodnocení a test třeba za rok složený z DX12 her a jeho výsledek a hodnocení budou zcela rozdílné vyzněním! A to ne k lepšímu.
Každopádně GTX 1080 má zhruba o 70% více herního výkonu proti GTX 980, žere sice o něco více, ale efektivita je samozřejmě o poznání lepší. Otázka je, jestli je to dost. Připomínám, že proti GTX 980 je GTX 1080 o 52% rychleji taktovaná na GPU má o 25% více výpočetních jednotek a celkový výpočetní výkon karty je 9,1TFLOPS proti 5,079 TFLOPS, tedy o celých 79% vyšší!
- Referenční GTX 1080 „Founders edition“
Pokud jsme před naším vlastním testováním varovali před nákupem této referenční edice, tak po otestování dáváme důrazné NE NE NE! Za těch i více než 20 tisíc tahle karta neodpovídá absolutně vůbec zpracováním a hodnotou. I leckterá mainstreamová grafika je udělaná prostě líp. Chlazení je mizerné a kolega jej schválně otestoval v několika podmínkách. V našich s výborně chlazenou skříní, venku ze skříně v průvanu a pak v horší menší skříni s horším chlazením a rozdíl tady je:
Všechny karty mají nastavené referenční takty, tedy 1607MHz základ a 1785MHz pro Boost. Jenže tahle Boost technologie je u NVIDIA karet udělána tak, že karty dokáží jet krátkodobě, než se zahřejí na vyšší neuváděné frekvenci, kdy mají také o to vyšší výkon. Takže ve skutečnosti referenční taktování znamená až 1886MHz. A pak už záleží na chlazení, jak dlouho si karty tento takt a tedy výkon udrží. Reference je i v běžné skříni s dobrým chlazením po několika minutách na těch 1785MHz a v hůře chlazených skříní takt běžně klesá i k těm 1607MHz. U nereference je ten takt 1886MHz téměř pořád i v hůře chlazené skříni – jen se zvýší hlučnost chlazení, tedy otáčky. I u reference lze dosáhnout toho, že karta bude držet maximální boost a to nastavením chladiče na maximum, nebo umístění karty ven ze skříně do průvanu apod. Tímto způsobem lze tak manipulovat s testy a jejich výsledky. DDWorld.cz testuje karty v dobré skříni s dobrým chlazením a tedy v podmínkách v jaké vy budete karty používat.
A jak vidíte, liší se výkon a to prostě proto, že karta neudrží ty maximální neuváděné boost takty pokud je chlazení skříně horší. Nejlépe se jí daří mimo skříň „v průvanu“, kdy je v podstatě na úrovni výkonu nereferenční ASUS STRIX s referenčními takty, která boost takty drží pořád stabilně vysoko. Takže pokud máte doma ne zrovna skvěle chlazenou nebo menší bednu, budete dost pravděpodobně mít prostě nižší výkon, než ukazují recenze a to běžně o 5%. Referenční chladič je navíc hodně žhavý a také hlučný v zátěži … je to vysavač na poměry dnešních nereferenčních grafik.
Když prostě vezmeme do úvahy, že si NVIDIA nazve tohle vznešeně „Founders edition“ a žádá za to příplatek 100 dolarů proti oficiální ceně, tak to nelze brát jak nic jiného, než že si z nás všech dělá srandu. Tohle za žádný příplatek nestojí a už vůbec ne, když se bavíme o kartě s cenovkou kolem 20 tisíc, kdy navíc nic na téhle kartě kromě aktuálního výkonu, naprosto neodpovídá té ceně. Za ty prachy by měla mít minimálně luxusní AiO vodní chlazení v základu apod. A ten výkon karty je dobrý jen proto, že je to první z nové generace grafik, takže není vlastně s čím ji přímo srovnávat. To nejhorší ale je, že snad všichni vědí, že tahle grafika s tímhle jádrem vůbec do cenového high endu nepatří a high endem prostě není. Je to maximálně vyšší mainstream (performance segment) a i těch 15 tisíc, co by tak zhruba měla správně stát, by bylo dost. Garantuji vám, že GTX 1080 rychle ztratí na hodnotě a výkon už na konci roku, kdy dorazí skutečný high end, nebude zdaleka odpovídat současné ceně.
(PCB referenční - GTX 980 nahoře ... nová GTX 1080 dole)
Abych byl upřímný, Founders edice GTX 1080 je zralá na naše „Garbage“ ocenění … dlouho jsme z high endového produktu nebyly tak nenadšeni. Výkon a spotřeba je to jediné, co je zajímavé a to jen díky 16nm, ale ten zbytek a s tím vědomím co to je a ta cenová politika kolem toho … rozčarování je slabé slovo. Nechápu, jak někdo z recenzentů mohl nadšením z reference skákat a dávat tomu ocenění.
- ASUS ROG STRIX GTX 1080 GAMING
Situace notně vylepšují a zachraňují nereferenční edice, které alespoň kvalitou zpracování se blíží tomu, co bychom od grafiky za high end cenu čekali. Hlavně mají ale chlazení, které odpovídá standardům současné doby. Tedy bezhlučné v klidových stavech (většinu doby) a tiché v zátěži.
ASUS odvedl práci skvěle a vyšperkoval kartu i konečně o funkční variabilní RGB LED podsvícení, které se nám opravdu líbí. Karta i s referenčními základními takty je výkonnější než referenční verze, protože chlazení drží boost stabilně vysoko. V OC režimu je o pěkných několik % výkonnější a přitom je stále tichá. Daní za to je jen zvýšená spotřeba o nějakých 30W, což je pořád méně než žrala třeba GTX 980Ti, jež už ale výkonově zaostává o dobrých 30%. Pravda, OC edice GTX 980Ti s výkonem o 15-20% vyšším nezaostávají tolik, ale GTX 1080 OC v nereferenci je výkonnější vždy a žere o dost méně. Nicméně GTX 1080 je nástupce GTX 980 a tady je rozdíl opravdu přes 70% výkonu, při jen o málo vyšší spotřebě.
Bohužel, stejně jako u referencí je problém s cenou, kdy téměř 23 tisíc korun za testovanou ASUS STRIX OC verzi je vážně přehnané a prostě to víme, že do těchto cenových maxi výšek GTX 1080 nepatří a kazí se tím hodně dojem. Nicméně karty fakticky ještě nejsou příliš v obchodech, takže doufáme, že se ceny brzy srovnají, i když i těch oficiálních 599 dolarů za GTX 1080 co stanovila NVIDIA je pořád moc, protože tahle karta je Performance segment, tedy segment 300 – 500 dolarů (9 – 15 tisíc) a high end nad 500 dolarů teprve dorazí v podobě GTX 1080Ti s větším čipem GP102. Nebýt tedy té ceny, která hodně kazí dojem, byli bychom nadšeni z toho značného posunu proti předchozí generaci. Pravdou ale je, že vlastně nevíme, jestli je GTX 1080 povedená nebo ne, protože nemáme žádné přímé srovnání, tedy generačně odpovídající Radeon grafiku.
A vypadá to, že se dočkáme až na podzim, protože AMD se soustředí na střední segment 100 – 300 dolarů s Radeon RX 460/470/480 grafikami, i když RX 480 asi něco hodně napoví. Každopádně konkurencí ke GTX 1080 má být chystaný Radeon RX 490 postavený na novém větším jádru VEGA, a vyjde v Q4, přičemž AMD také chystá ještě větší čip, který by pak měl být high endem proti high endu NVIDIA.
První ochutnávka grafik nové generace po mnoha letech tak dopadla trochu …, no ne až tak super, jak jsme čekali. Nárůst výkonu je fajn, efektivita je fajn, ale NVIDIA to zkazila cenovou politikou, nezvládnutým vydáváním, kdy vydá karty na trh, ale nemá je na prodej, a hlavně referenčními edicemi s příplatkem které jsou tak mizerné a neodpovídající ceně, že bych se styděl a chodil kanály. NVIDIA selhává už poněkolikáté co by tvůrce referenční grafiky. AMD se třeba pučilo proti selhání u R9 290X a už v minulé generaci osadilo vodní chlazení a kartu luxusně zpracovalo (FURY X), tak aby se dalo říci, že odpovídá té vysoké ceně, ale NVIDIA nic z toho neudělala. GTX 1080 má zpracování laciné odpovídající tak hodnotově maximálně 10tisícové kartě. Referenčnímu modelu se vyhněte obloukem.
To ASUS nám ukázal, že se to dá zvládnout opravdu lépe. ASUS STRIX GAMING je skvělá edice, a upřímně není moc, co bych ji funkčně vytkl a dost se mi líbí nové plně nastavitelné RGB AURA podsvícení. Tedy vlastně je tu jedna věc. Podle mě nevhodná změna osazení výstupů, místo 3x DP+1HDMI, tak ASUS použil 2x DP + 2x HDMI. Pro mě jako budoucího majitele 3x 4K monitorů a VR setu je to zcela nevhodná kombinace a asi nebudu jediný. A považuji to problém u highendové (byť cenově) karty a chybu.
Každopádně GTX 1080 jako taková je velký krok nové generace, avšak celkový současný výkon není tak úžasný (a to i s ohledem na cenu karty). Ve 4K rozlišení nedá naplno už ani stávající hry vždy hratelně (tedy na třeba při nejlépe 60FPS, kdy NVIDIA při uvádění karty slibovala 60FPS všude a vždy a vzhledem k tomu že se bavíme o cenově high end grafice asi se shodneme, že musela myslet ve 4K rozlišení, které je dnes běžnou záležitostí) a výkon pod DirectX12 vůči Radeonům bude velký problém a důvod rychlého poklesu hodnoty i výkonu až AMD uvede srovnatelné grafiky, či dokonce levnější modely. Blížící se Radeon RX 480 8GB, který stojí zhruba třetinu, hodně napoví … zatím si tedy celkové hodnocení GTX 1080 odpustím (nemám k němu všechny podklady), pokud byste ale přesto chtěli GTX 1080 jako správní nadšenci :), pak rozhodně doporučuji nereferenční verzi a ASUS STRIX se určitě osvědčila a má naše doporučení jako výkonná, tichá a velmi funkční grafická karta, mnohem lepší než ten referenční vtip (musí to být vtip, to za ty prachy prostě nelze myslet vážně). První ochutnávka nové generace grafik je tedy zajímavá a brzy se „zakousneme“ do dalšího sousta :).
"ASUS GTX 1080 STRIX - kvalitní, tiše chlazená a výkonná grafika s pěkným LED podsvícením - aneb jak by GTX 1080 měla minimálně vypadat už za základní cenu ... "
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|