Strana 2 z 12
- ASUS ROG STRIX GTX 1080 8GB GAMING
Nejdříve si představme samotnou nereferenční pořádnou edici GTX 1080, které se v referenci moc nepovedla. U ASUSu ale vědí, jak grafiku udělat a tak tu máme kvalitní PCB a pořádné chlazení. A pár věcí navíc :).
Balení už tomu napovídá.
Samotná karta je zcela nereferenční a je to jedna z prvních takových na trhu. Pro ASUS je to navíc základní verze, ty extrémnější pro extrémní OC, budou následovat někdy později. Tedy možná.
ASUS STRIX GTX 1080 GAMING nese plně nereferenční PCB s vlastním osazením napájení atd. Karta má i přípojky pro speciální ASUS výbavu a dokonce dva konektory pro připojení extra ventilátorů. Napájecí konektory jsou dva a to 6+8pin. PCB je také zvětšené.
Celkové rozměry karty jsou 29,8 na dílku a má 13cm na šířku tak pozor na to. Karta také zabírá více jak 2 sloty na výšku. Reference má 27 x 11,1cm a má jen jeden 8 pin a je klasicky dvouslotová.
A to díky masivnímu chladiči DirectCU III s mnoha heatpipe a velkým pasivem a to celé chladí tři 90mm ventilátory, které mají funkci, že se v klidových stavech karety vypínají a tak karta je zhruba do 50°C zcela tichá, protože ventilátory stojí.
Novinkou je design chlazení a to včetně zadního backplate. Karta je nově celá černá, ale má svítící LED plochy a loga. Toto osvětlení už není realizováno jedinou barvou, ale je plně barevně variabilní (RGB) a nastavitelné pomocí dodávaného SW a umí i řadu efektů. Takže si můžete podsvícení zvolit a nastavit dle libosti.
Mimo jiného ASUS změnil osazení výstupů. Referenční GTX 1080 má 3x Display Port 1.4, 1x HDMI 2.0b a 1x DVI. ASUS se ale rozhodl pro 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 a 1x DVI. Musím říci, že tomuto rozhodnutí nefandím, protože mnozí včetně mě chystají přechod na 4K monitory, někteří tři a tak potřebují minimálně tři DisplayPorty. ASUS to ale prý udělal kvůli VR setům, které HDMI vyžadují. Chápu, ale je to pro mne mínus stejně … 3x DP je výhodnější konfigurace.
Jako celkem vypadá ASUS STRIX GTX 1080 mnohem hodnotněji, než referenční Founders Edice a také je. Je mnohem lépe vyrobena ve všech ohledech a je rozhodně nákladnější. Takže pokud by NVIDIA oznámila cenu 599 dolarů za reference a 699 za nereference, asi bychom to brali. Ale 699 dolarů stojí reference a nereference stojí ještě více a za 599 dolarů žádná GTX 1080 není … prostě zvláštní. ASUS STRIX GTX 1080 je nicméně to, na co jsme zvyklí od ASUSU u předchozích edic stejného jména a novinkou je tak hlavně design chladiče a RGB podsvícení.
A teď už se podívejme na výkon GTX 1080 … otestovali jsme tedy referenční verzi a pak ASUS STRIX v základu (bez OC) a s OC profilem, který jsme aktivovali v přiložené aplikaci GPU TWEAK II (jediný klik myši).
|