Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů. Snažíme se testovat referenční verze, tak abychom je mohli srovnávat s nereferenčními. U GTX grafik to není problém, protože se bohužel referenční verze na trhu hojně vyskytují. U Radeon grafik to ale nejde, protože reference nejsou dostupné, takže používáme nereferenční modely.
Radeon R9 390 nezapře svůj původ a také stáří návrhu. 28nm výroba a velké plně vybavené jádro včetně GPGPU výkonu a funkcí, což je něco, kde GTX 970/980 nemohou s R9 390 sérii soupeřit, má na spotřebu také vliv. K tomu je zde vysoký takt a 8GB paměti v základu. Spotřeba Radeon R9 390 není sice dramaticky vyšší než u GTX 970/980, ale pár desítek W tu je. A také nové NANO/FURY grafiky ukazují, že efektivita je prostě slabší stránkou R9 390 série. OC verze ASUS STRIX navíc žere ještě víc a v podstatě je na úrovni R9 390X modelu a tedy má spotřebu podobnou jako GTX 980Ti atd.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.
ASUS STRIX je zvláštní chlazení. Z hlediska teplot neohromuje na žádném modelu. STRIX chladičem jsou vybaveny i třeba GTX 980Ti modely a ani ty nemají nějak nízké teploty. ASUS totiž u svého chladiče sází a vše orientuje na maximálně tichý provoz. A tak v klidu jede grafika klidně i jen na pasiv. V zátěži se pak ASUS snaží udržet hlučnost co nejníže, a to i za cenu toho, že teploty překračují 80°C, což u mnohých konkurentů zdaleka nikoliv. Nicméně míra hlučnosti je u STRIX edice tak nízká, že se v podstatě jedná o nejtišší klasické vzduchové hlazení vůbec. Je tedy otázkou, co preferujete. ASUS samozřejmě umožňuje pasivní režim vypnout a stejně tak umožňuje vlastní řízení otáček a tedy i ovlivnění teplot.
Tato edice je zaměřena na ty, kteří už taktovat nechtějí, a hlavně vyžadují velmi tichý provoz. Chladič je opravdu výkonný, ale jak už jsme si ukázali, ASUS ho využívá ne pro dosažení co nejnižších teplot, ale co nejnižší hlučnosti.
Taktování je zde tedy sice možné, ale nijak zvlášť extra podporované odpovídajícím designem či výbavou grafiky. Na to má ASUS modely MATRIX. Nám se ale podařilo navýšit takty na 1120MHz pro jádro a 6800MHz pro paměti, což je proti už přetaktovanému základu dalších 8% výkonu. Proti referenčním taktům se pak bavíme o 13%, což není vůbec málo. A karta je přitom stále tichá, protože spotřeba už moc nenaroste, ASUS má totiž dost vysoké napětí na GPU i pamětech už v základu.
Podívejme se tedy na závěrečná shrnutí ...
|