Co se týká provozních vlastnosti, tak ty se sledují u grafické karty právem a jak je na tom HD4850? Upřímně řečeno nic moc. Začněme spotřebou.
Bohužel nepříjemné důsledky zvýšení počtu tranzistorů o 40% si vybírá daň ve zvýšené spotřebě. Ta je ve srovnání s modele HD3870 o více než 40W vyšší a dosahuje hodnot na úrovní 9800GTX. Ale vzhledem k výkonu a ceně karty je ta spotřeba v zátěži celkem omluvitelná. Horší je to se spotřebou v klidu.
Ta je skutečně vysoká. Rozhodně vyšší než nám bylo slibováno a je tedy otázkou, co se s tím dá dělat. V klidu má spotřebu HD4850 o 20W vyšší než HD3870. Se spotřebou úzce souvisí teploty. Referenční chlazení, které je na naší kartě přítomno, není zrovna ideální.
Jak vidíte, teploty jsou ve 2D skutečně extrémních 71°C. Na druhou stranu je to daň za nízké otáčky ventilátoru. Otáčky se ale dají zvýšit a teplota celkem citelně klesne. No a pak jsou tady chladiče jako Accelero, které dokáží srazit teplotu hodně. V zátěži už pak karta nevybočuje z běžných zvyklostí. Nicméně chladič HD4850 je skutečně nevhodný. Bavil jsem se o tom s lidmi z AMD a dostalo se mi odpovědi ve smyslu, referenční chlazení je navrženo tak aby kartu uchladilo, ale nikoho referenční chlazení osazovat a používat nenutíme. OK. Nutno přiznat, že s chlazením nejsou vlastně žádné problémy. Hlučnost je v normálu, teploty jsou sice vysoké, ale okolí karty není nijak zvlášť extrémně zahříváno a s kartou jako takovou nejsou žádné problémy, co se týká nestability a přehřívání.
Svou vinu na vysokých teplotách v klidu a vysoké spotřebě má i velmi vysoká frekvence jádra ve 2D. je ale otázkou zda je to chyba, nebo prostě nutnost. Uvidíme, zda se s tím něco nevykoumá, nicméně nahrazení chladiče HD4850 je jednoduché a také co nevidět dorazí nereferenční verze HD4850 minimálně od Gigabyte (Zalman) a ASUS (Glaciator). Celkově je ale z hlediska funkčnosti s referenčním chlazením vše OK.
Co se týká taktování, tak vás moc nepotěším, pokud něco neuděláte s chlazením, je HD4850 skoro netaktovatelná. Ze základních frekvencí 625/1986MHz se dostanete horko těžko (hlavně horko) tak 675/2050MHz. Nicméně i tohle malé zvýšení taktů stačí na přibližně 10% nárůst výkonu. Celkově můžeme říci, že HD4850 v referenčním provedení je z pohledu provozních vlastností kartou kompromisů. Není na tom sice špatně, ale také nijak zvlášť dobře. Na druhou stranu vezmeme-li do úvahy její výkon a cenu, tak ty provozní vlastnosti zase tak špatné nejsou.