Strana 11 z 12
ATI Radeon HD2900XT
- teploty, spotřeba, taktování, kvalita obrazu
Podívejme se teď na neméně důležitou a sledovanou stránku. Provozní vlastnosti. Začněme například kvalitou obrazu. Vynechám teoretizování o tom, co je kvalitnější, jaké MSAA, CSAA, FSAA apod. a zaměřím se na reálné použití, pak při stejných nastaveních jsem upřímně řečeno žádný rozdíl neviděl. Například v Oblivionu je rozdíl patrný jen při podrobném zkoumání v o něco detailnějších detailech ve prospěch G80.
V HL2, screeny jsem si půjčil z recenze na computerbase.de, to opět bylo k nerozeznání. Při vydání měla ATI HD2900XT nějaký problém s přesvětlováním průsvitných ploch, což G80 měla více než půl roku také. Nicméně na HD2900XT to bylo rychle opraveno.
V současnosti tak mohu říci, že obraz G80 a R600 je vyrovnaný. Na obou kartách jsou bohužel v některých hrách stále přítomny chyby, jako vypadávání textur apod. Ach ty ovladače ...
Teploty
Ohledně samotného chlazení máme jasno. Představil jsem ho snad více než dokonale. Podívejme se tedy na samotné teploty. Vzhledem k různým dotazům na postup měření trochu teorie. K měření používáme jednoduchý panel s teplotními čidly od Lian-li. Čidla umisťujeme vždy pod chladič co nejblíže k jádru. Karty tedy mají stejné podmínky.
Není to sice laboratorně ultrapřesné měření, nicméně v porovnání s výsledky ze senzorů grafických karet často naprosto sedí a pro rychlou orientaci je to měření dostatečné. Navíc používáme ho pro všechny grafiky stejně, takže stejný metr pro všechny.
Referenční chladiče chladí vcelku dobře. HD2900XT je však suverénně nejžhavější. V klidu je teplota celkem nepříjemně vysoká, což nenahrává tichosti chlazení. V zátěži pak není teplota žádný extrém.
Spotřeba
Trochu jsme pozměnili měření spotřeby a vyměnili měřící přístroj. Měříme spotřebu celé sestavy ve stejných podmínkách pro všechny grafické karty.
Je to měření orientační, nicméně opět je přistupováno stejně ke všem kartám, takže rozdíly dobře vypovídají.
Spotřeba HD2900XT je ze současných grafických karet nejvyšší. Zatímco v porovnání s 8800GTX to není zase o tolik, v porovnání se stejně drahou 8800GTS to už je rozdíl výraznější. K provozu této grafické karty však stačí kvalitní 400W zdroj.
Taktování
Proti minulému seznámení a článku jsme nedošli k žádným změnám. Taktovat nelze oficiálně bez zapojení 8pinového napájecího konektoru. Nicméně použitím vhodné taktovací utility to není problém obejít. Našim maximem se ukázalo nastavení 743@835MHz na jádře a 1656@1900MHz na pamětech. Referenční chlazení pak již nestíhalo. Při zapojení 8pinového konektoru a osazení vhodným chlazením je tu další potenciál k taktování. Přínos výkonu je nezanedbatelný, ale cena v podobě ještě vyšší spotřeby a nutnosti lepšího chlazení, je očividná.
|