Strana 5 z 6
- Testy v praxi – voda na CPU a voda na GPU s jedním jediným AiO
Jak jsem napsal v úvodu, považuji 280mm ne-li 360mm AiO typu Eisbaer pro chlazení jen 95W CPU za hodně velké mrhání potenciálem. Ano, toto chlazení umožňuje chladit procesor typu RYZEN 7 1800X na fantasticky nízké teploty i v zátěži, a to zcela bezhlučně. Nicméně chladící výkon podobného kvalitního AiO s kvalitním velkým výměníkem je několikanásobně větší než 95W TDP druhého nejvýkonnějšího procesoru na současném trhu!
Samozřejmě jsem ale otestoval výkon chladiče i bez rozšíření na základní kartu. Protože nás samozřejmě zajímá, jak se přidání dalších oficiálně 150W TDP do okruhu projeví. Otáčky čerpadla se pohybovaly mezi 700-1000RPM dle zátěže a otáčky ventilátorů byly do 20%. Bohužel nepořádek dělá fakt, že AMD nastavilo 20°C Offset u RYZEN X procesorů. To znamená, že jeden čas všechny senzory a všechny aplikace ukazovaly teploty o 20°C vyšší, než jaké ve skutečnosti jsou! AMD to upravilo u posledních verzí microkódu pro biosy, ale ne všichni výrobci to ještě zařadili. Pokud se vám tedy teploty u vašeho RYZEN s X v názvu zdají nějak vysoko, odečtěte 20°C a to je skutečná teplota ;). Dnes už nové BIOSy a nové verze aplikací ukazují teploty „správně“. AMD však mělo velmi rozumný a logický důvod, proč těch 20°C offset nastavilo a vysvětlíme si to v jiném článku. Každopádně je to trochu problém pro řízení otáček, kdy některé programy se řídí podle teploty, a tak s 20°C navíc, které ale vlastně nejsou, nutily běhat ventilátory o čerpadla rychleji a výsledkem tak bylo zbytečně hlučné chlazení. Na vyladění se ale postupně pracuje. Dá se vše nastavit ručně. ASUS je zhruba na půl cesty a v mém případě se starším biosem se snažil honit otáčky ventilátorů i čerpadla zbytečně vysoko, ale dalo se to vyladit.
Každopádně při správném vyladění automatiky nebo i ručně je chlazení RYZEN 7 1800X i v maximální zátěži naprosto tiché s teplotami, které jsou prostě naprosto parádní. Zkrátka je zde určitě potenciál pro chlazení ještě něčeho dalšího jediným AiO. Takže jak to vypadá, když připojíme a chladíme grafickou kartu RX 480 8GB?
Vodní chlazení udělá z referenční RX 480 úplně jinou kartu! I chlazení díky AiO sníží teploty doslova brutálně. Karta navíc jede téměř stabilně pořád na maximálně 1266MHz v zátěži a nebudete tomu věřit, ale i spotřeba se o několik W (10-15% proti referenčnímu chladiči) snížila, a to je to až na chlazení vlastně pořád stejná karta. Jen je výkonnější, o něco úspornější a fakticky bezhlučně chlazená!
Rozdíl v teplotách ale v produkovaném hluku je diametrální. Jak se ale projeví přidání cca 150W TDP do okruhu k 95W procesoru? Projeví. Je to samozřejmě dost tepla navíc, které se musí AiO odvádět. Když necháte věci na automatiku, systém zvedne otáčky pumpy na zhruba 1200-1800 v zátěži, a také se zvýší otáčky ventilátorů na až 30-40% ve snaze udržet stále ty atraktivní teploty. Vliv na hlučnost je znát, nicméně stále je to velmi tiché a teploty se stále drží na skvělých hodnotách.
Osobně jsem nezkoušel nastavit vše na maximum, protože to by s teplotami zamávalo, ale zvedlo hlučnost. Ručně se nicméně dá systém vyladit k téměř naprosté bezhlučnosti, pokud vám tedy nevadí pár stupňů tomu obětovat na CPU i GPU, ale je tu opravdu hodně velká rezerva k tomu. Zkrátka kvalitní 280mm AiO je konečně pořádně využito a dokáže chladit jak 95W tak 150W grafiku a je zde i prostor pro přetaktování.
S referenční RX 480 v okruhu jsem se při taktování dostal na naprosto stabilních 1450MHz! Něco, o čem si s běžně chlazenými i nejkvalitnějšími nereferenčními RX 480 můžete nechat jen zdát (u RX 580 už to jde a pod vodou dokáže jít na 1550MHz bez potíží). A teploty byly pořád parádní. Taktéž procesor se nechá k těm 4GHz na všech jádrech bez potíží vytaktovat. Prostě jedno pořádné AiO má dost výkonu na to, vše zvládnout a stále tiše i když hlučnost se při přidání grafické karty do okruhu o něco zvýší.
|