Strana 1 z 6
- TEST: Chladíme CPU a GPU jediným AiO chladičem!
Alphacool Eisbaer a NexXxoS GPX v akci
Dnešní výkonná AiO chlazení jsou zbytečně nevyužita. Co tak jedním chladit procesor i grafiku? Kapalinové „vodní“ chladiče AiO už jsou na trhu ve třetí(?) generaci, která proti té první před několika lety podstatně zvýšila kvalitu, spolehlivost ale i výkon a hlučnost provozu. Tedy alespoň u těch opravdu kvalitních AiO, protože současně je na trhu také nižší třída modelů AiO, kde kvalita zdaleka není tak vysoká, ale lákají hlavně na velmi atraktivní cenu. Testujeme různé modely AiO chladičů pro vás, takže myslím že máte slušný přehled :). Jedno konstrukční řešení je však v současnosti zcela výjimečné.
AiO chladiče byly v podstatě od svého uvedení zajímavé pro své komplexní řešení, kdy uživatel nemusí nic rozebírat, kontrolovat či ladit a celý okruh je vlastně uzavřený a již z krabice plně funkční. A takové byly vlastně všechny AiO sety. Byly! Ačkoliv na trhu máme řadu výrobků s různými logy, ve skutečnosti vyrábí AiO chladiče podle své konstrukce jen 3-4 výrobci. Všichni ostatní si je od nich nechávají děla s různými úpravami (hlavně designu pump a různými ventilátory). Aktuálně asi nejzajímavější a možná nejkvalitnější konstrukci (také nejdražší), má Alphacool. To je společnost, která se dlouhá léta zabývá výrobou kompletních vodních chlazení, velkých okruhů pro PC apod. Využívá tak svých zkušeností i v konstrukci AiO a na aktuální modelové řadě je to vidět.
Toto AiO je unikátní tím, že vlastně kombinuje AiO s klasickými prvky velkého vodního okruhu. Zatímco drtivá většina současných AiO modelů je nerozebíratelná, tedy pokud je nechcete potom i zpětně složit ;), Alphacool navrhl svůj okruh rozebíratelný a doplnitelný o další prvky. Na základě této konstrukce tohoto výrobce vyrábí své lehce modifikované chladiče AiO i další výrobci, například BeQuiet či u nás hodně populární Fractal Design u jehož KELVIN řady také inzeruje možnost rozebrání a rozšíření okruhu.
Jenže Fractal už další příslušenství přímo nenabízí, a tak sice možnost rozšíření okruhu inzeruje ale bez dalších podrobností. Alphacool, který za tím základním designem v základu stojí, už ale další věci nabízí! A v jeho nabídce i obchodě najdete vše potřebné pro rozšíření tohoto AiO, takže kromě chlazení procesoru můžete chladit najednou jedním AiO i grafickou kartou. Již dříve jsme pro vás otestovali Eisbaer AiO ve 240mm variantě (2x 120mm ventilátory). Existuje také 120mm, 280mm a 360mm verze, stejně tak si můžete koupit ten základní vodní blok s pumpou i expanzní nádobou v jednom samostatně (Solo) a zapojit si ho třeba i na mnohem větší výměník, které má Alphacool v nabídce v různých tloušťkách i velikostech včetně opravdu monstrózních modelů.
Alphacool Eisbaer je podle našeho názoru asi nejkvalitnější návrh mezi současnými běžnými AiO řešeními vůbec. Kromě kvalitní výkonné a velmi tiché pumpy je to hlavně celo-měděný okruh, kdy kromě měděného vodního bloku využívá i měděný výměník (většina ostatní AiO má lehčí a levnější hliníkový). Další prvek kvality okruhu a jeho zpracování souvisí právě s unikátní možností rozebírání a rozšiřování okruhu. Jinými slovy, materiál, konstrukce a kvalita spojů tomu musí odpovídat. Takže zatímco ostatní AiO mají běžně plastové fitinky a trubičky, jež se rozebírat nedají, Alphacool používá klasické kovové rozebíratelné součástky.
Aby ta možnost rozšíření byla co nejjednodušší, Eisbaer AiO má naprosto unikátní věc. Jedna z hadic má rychlospojku, kterou lze bezpečně okruh snadno rozpojit a zase spojit. K tomu patří i integrovaná expanzní nádobka ve vodním bloku s ukazatelem hladiny, kterou lze otevřít a kapalinu (destilovanou vodu) doplnit v případě rozšíření okruhu. Vše je naprosto jednoduché, přístupné v podstatě každému, i tomu, kdo se stavbou vodního chlazení nemá žádné zkušenosti. A proto mě osobně toto řešení zaujalo a chtěl jsem ho sám i pro vás vyzkoušet. Na rozdíl od kolegy v redakci, který má postavené komplexní vodní chlazení na míru a klasický okruh, já na stavbu podobné věci nemám čas a nikdy jsem to nezkoušel (ačkoliv jej dokáži ocenit). Nicméně o výkonu AiO chlazení nepochybuji, a tak jsem kromě procesoru chtěl jedním AiO chladit i grafickou kartu. Proč?
- Výkonné AiO pro CPU je zbytečné plýtvání potenciálem!
Máme rádi AiO a současná kvalitní řešení jsou jasnou volbou pro chlazení procesoru. Bezhlučný provoz a současně teploty které umožňují jsou prostě mimo možnosti klasických chladičů. Ačkoliv je nutné dodat, že v mnoha případech je AiO pro současné procesory prostě overkill a kvalitní klasické chladiče (například Noctua), jsou sice o několik stupňů horší, ale jsou někdy i tišší a jedná se vlastně o jednodušší řešení, které je technicky řešeno i spolehlivější.
Pointa je, že zejména velké AiO s výměníky 280mm či 360mm, které jsou dnes velmi běžné, prostě dalece převyšují potřeby i těch nejžravějších procesorů na trhu a to i po taktování. Bez taktování mají procesory dnes maximálně 130-140W (i7 pro X99), běžně ale kolem 95W (i7 pro Z270 či RYZEN pro AM4). A tato velká AiO mají přitom potenciál chladit odvádět několik stovek W TDP. Tak některé napadlo, zda by se výkon takových AiO nedal využít i pro chlazení grafické karty, která má běžně 2-3x tolik TDP co běžný procesor. Jinými slovy, použití výkonného AiO je na ní ještě zajímavější.
No a jedno AiO s jediným výměníkem by znamenalo i úsporu místa, úsporu nutných ventilátorů a prostě efektivnější využití chlazení jako takového. A právě proto se Alphacool rozhodl rozebíratelné a rozšiřitelnou AiO konstrukci nabídnout. K ní totiž nabízí i nutné příslušenství, tedy další dvě hadice, no a především vodní blok na grafiku a na míru dělané pasivy pro celou škálu referenčních i nereferenčních grafik! A je to velice šikovně vymyšlené v současných verzích.
Alphacool dnes nabízí vodní blok na grafickou kartu a ten je namontovaný v na míru vyrobeném velkém pasivu, který přesně padne na konkrétní grafickou kartu jako „fullcover blok“. Prodává to buď jako celek anebo si můžete koupit ten vodní blok a ten pasiv zvlášť. To je výhodné i vzhledem k tomu, pokud vyměníte grafiku, tak nemusíte měnit celý blok, jako u FullCover bloků, ale vyměníte jen ten pasiv a vodní blok si do něj namontujete. Tedy pokud Aplhacool bude držet současné rozměry, což vypadá, že bude.
V nabídce je celá řada řešení pro různé grafické karty AMD i NVIDIA od high endových po mainstreamové. V našem případě tu máme na ukázku model ATI R9 480 M01. To je jeden z několika pasivů, které má Alphacool v nabídce pro různé verze RX 480 (některé jsou jen pro reference, některé jsou pro konkrétní nereference).
K připojení k Alphacool Eisbaer AiO CPU pak už potřebujete jen rychlý rozšiřovací kit, který obsahuje dvě hadice s rychlospojkami a 250mm destilované vody ve speciální lahvi umožňující přesné plnění. Výsledný okruh pak bude vypadat takto:
A tak jsem se rozhodl jej vyzkoušet v praxi co by uživatel běžně nestavící vodní chlazení, zda má smysl i pro nás vodní chlazení grafiky vedle procesoru řešit. A také jak funguje chlazení CPU i GPU jediným AiO v praxi. Vybral jsem si k tomu 280mm verzi Eisbaer, která má dostatečný potenciál na uchlazení procesoru i grafické karty.
Tak se na to podívejme ….
|