Strana 8 z 10
- Provozní vlastnosti a taktování
Dnes trochu zajímavější kapitola, protože výkon GTX 580 žádné překvapení už dnes není. A protože tu máme nereferenční edice, jsou provozní vlastnosti hlavně to, v čem se proti referenčnímu modelu liší.
Nemá smysl zastírat, že slušná spotřeba a provozní efektivita není něco, kde by GTX 580 nějak vynikala. Při výkonu nižším, než má HD 5970 2GB, je spotřeba vyšší a ve srovnání s jen o málo slabší HD 6970 2GB je rozdíl skutečně značný. ASUS se ale pochlapil a i když má tedy referenční výkon, nabízí spotřebu o chloupek nižší, než referenční verze. MSI GTX 580 si jako OC edice vede o něco málo hůře. Ale takty nejsou tak vysoko, aby se kvůli tomu výrazně zvyšovalo napětí, takže spotřeba narostla jen o pár W.
Výrazně zajímavější jsou nereferenční edice GTX 580 hlavně kvůli chlazení. Referenční chladič GTX 580 je na poměry referenčních chladičů určitě slušný, ale s možnostmi a schopnostmi chlazení na dnes testovaných modelech se opravdu nemůže srovnávat.
Zejména ASUS DCUII je naprosto famózní chladič, tedy pokud mluvíme o tříslotové verzi. Na GTX 580 stlačí teploty na zcela nemyslitelné hodnoty s referenčním chlazením a hlavně přitom není vůbec slyšet! Ta karta je úplně tichá!
Překvapivě ani MSI TwinFrozrII OC není o moc horší, než ASUS chlazení. I když ty větráčky jsou rozhodně o něco horší. Teploty jsou skoro stejně dobré a hlučnost jen o málo vyšší a pořád je to tedy dost tichá grafika. Víceméně lze říci, že jsou chlazení víceméně srovnatelná a tedy výborná!
GTX 580 jde samozřejmě taktovat. Či lépe řečeno by jít měla. Obě testované verze jsou natolik dobře vybavené, že bychom to čekali. OC podpora ze strany obou výrobců je, jenže …
ASUS GTX 580 DCUII jde taktovat trochu lépe. Ze 783MHz jsme se posunuli na 830MHz a 2404 na pamětech. Pak už se to ale zadrhlo. Ještě jsme trochu poštelovali napětí, ale dostali jsme se jen na 855MHz, jenže to vyhnalo teploty k 90°C a spotřebu o 70W. Takže taktování GTX 580 nic moc. Ale zhruba 5% výkonu na ten základ to dá.
U MSI GTX 580 TFII OC jsme bohužel nebyli o moc úspěšnější. Bez zvýšení napětí se už z těch zvýšených taktů 823/4276MHz příliš výše nedostanete. Jde to jen na 830/4300MHz. Opět se dá tedy laborovat s napětím, ale víceméně je to stejné, jako u výše uvedeného ASUSu. Nárůst taktů je nic moc, nárůst teploty a spotřeby dost značný a těch několik málo jednotek % výkonu za to v pravdě nestojí.
Jak tedy vidíte, obě karty mají vlastně ty samé možnosti, jen MSI je nasadilo hned a u ASUSu si ty frekvence musíte zvednout sami. Proč je ASUS nedal taky tak vysoko, je trochu záhada.
|