Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W. Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
V tomto směru je vidět, že GTX 760 jsou jen přejmenované grafiky. Se stejnými (podobnými) základy jako GTX 660 Ti/670 a GTX 680, nabízejí podobnou spotřebu. Nutno říci, že opět do situace značně promlouvá "boost" technologie. Jak karta mění dle teploty frekvence a tedy i výkon, mění i napětí a tedy spotřebu. Zejména u OC edic je zvýšení napětí značné. Spotřeba se tedy opět mění aplikace od aplikace a hlavně teplota od teploty. Pozor tedy na recenze, kde vydávají za měření spotřeby test v jediné aplikaci. Je to nesmysl. Proti konkurenčním Radeon HD 7000 modelů si nemají ve spotřebě GTX 600/700 až tak co vyčítat.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že referenční chlazení NV na GTX 760 je strašné. To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Referenční chlazení u HD 7950 Boost hodnotit nemůžeme, protože na trhu neexistuje referenční HD 7950 Boost :).Takže u HD 7950 Boost máme jen nereferenční chlazení.
Nás dnes ale zajímalo hlavně GAINWARD PHANTOM chlazení s jeho unikátním řešením vyjímatelných ventilátorů umístěných naspodu pod velkým pasivem. Rozhodně je tu přínos proti referenci. Teploty jsou nižší a hlučnost výrazně nižší. Ovšem že by tu byl nějaký velký rozdíl proti konkurenci, to se říci rozhodně nedá. Dokonce se ani rozměrnější Phantom nezdá být výkonnější. Nicméně vyjímatelné ventilátory, to je originální :).
GTX 760 není karta vyloženě pro OC a to ani v provedení Gainward Phantom. Navíc už je sama z továrny hodně přetaktovaná proti základu a to na 1072-1171MHz pro jádro a 6200MHz pro paměti. Dá se z ní vytáhnout ještě o trošičku více a karta pak dokáže v maximech jít až na 1,25GHz. Paměti jdou ale jen na 6,4GHz. Nárůst výkonu je ale většinou už jen kolem 7%, což za podstatné zvýšení spotřeby a hlavně zátěže pro ne moc kvalitní PCB, nestojí. Ale to je skutečně maximum, co lze z té karty vytáhnout, navíc spotřeba vzroste opravdu hodně.
Jenže ani po OC nedokáže GTX 760 dotáhnout výkon HD 7950 Boost, natož jejích OC edic, které jdou navíc dále taktovat s dalším velkým přínosem. Tady se prostě není o čem bavit.
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|