Strana 1 z 12
- TEST: Gainward GTX 760 PHANTOM 2GB
- zajímavé nereferenční chlazení v testu grafik do 7 tisíc
Dnes se podíváme na jednu ze zajímavých nereferenčních edic společnosti GAINWARD.
Jak jistě víte, pomalu se nám přibližuje konec současné generace grafik, který odstartuje uvedením nové generace AMD Radeon grafických karet již zanedlouho. Nicméně máme ještě čas a tak využijeme ještě našich naměřených výsledků testů (kdy budeme testovací hry atd. s uvedením nové generace karet měnit a tedy vše znovu přetestovávat v nových hrách) a podívejme se ještě na jeden zajímavý model.
Nejde ani tak o samotnou grafiku GTX 760, kterou už máme otestovanou, a víte moc dobře, že se vlastně jedná o přeznačenou GTX 660 Ti/GTX 670, ale jde nám o konkrétní nereferenční zpracování jednoho konkrétního výrobce. Je jím GAINWARD (dnes vyrábí exkluzivně jen GTX grafiky) a jeho známé chlazení PHANTOM.
- Gainward GTX 760 Phantom 2GB
Co je základem této karty asi netřeba dlouze představovat. Ačkoliv se to jmenuje "nově" GTX 760, je to poštelovaná GTX 660 Ti zkombinovaná s GTX 670. Takže základem je 28nm KEPLER jádro GK104 (to je všude od GTX 660 Ti pro GTX 770) v tomto případě očesané na nějakých 1152 jednotek, což je dokonce méně než měla GTX 660 Ti. Takže došlo k nárůstu frekvence na 1046MHz v základu. To ale jak víme je jenom takové matení nepřítele. K této frekvenci se většina karet ani nepřiblíží a je tam jen z důvodů, kdyby náhodou nebyl čip tak dobrý, tak by měl alespoň takhle rychle běžet. GTX 760 má totiž technologii TurboBoost, která dopřává kartám vyšší výkon v kratších časových úsecích (dobré pro recenze), ale chrání čip tím, že jej sice pustí na mnohem vyšší frekvenci a jak se zahřívá, frekvenci snižuje blíže k uváděné druhé hodnotě taktu, což je u GTX 760 1085MHz.
Nicméně referenční karta jede ve skutečnosti většinou přes 1,1GHz, čemuž odpovídá i výkon a ten se snižuje v závislosti na chlazení a teplotě, nebo časem, jak degraduje čip. Každopádně GTX 760 prezentované v testech opravdu nejedou na 1046MHz, ale výše a výkon se tak liší až o 10% proti tomu, jaký byl byl na základní udávané frekvenci a jaký být může (a pořád to bude v rámci parametrů). Kus od kusu, sestava od sestavy, je výkon grafik GTX s touto funkcí prostě různý. GTX 760 není výjimkou. Výrobci se to snaží kompenzovat lepším chlazením, tak aby se takt udržel výše co nejdéle. A mnozí sahají i k přetaktování, takže dnes testovaný Gainward má takt 1137MHz v boostu, což znamená, že většinou běhá na taktu téměř 1,2GHz. A podobnou OC edici už jsme v testu měli ...
Jinak jsou tu 2GB paměti v základu mají 6008MHz, Gainward je posunul na 6200MHz. Sběrnice je 256-bit. Napájí to 2x 6-pin konektor. Karta samozřejmě umí DirectX 11.0 (ale neumí DX11.1 ani DX11.2) a ostatní moderní standardy jako OpenCL, OpenGL a tak dále. Nás dnes ale zajímavá hlavně ono nereferenční zpracování GAINWARDU.
Nebudeme zastírat, že konkurence má tahle karta dost. Gainward GTX 760 Phantom 2GB se prodává za 6500 korun. Kromě početné konkurence dalších podobných OC edic na bázi GTX 760, kde Gainward tu svoji neprodává ani úplně nejlevněji (ty se slušným chlazením, kdy referenčnímu se vyhněte, stojí od 6 tisíc), ale zdaleka ani nejdráže, kdy 4GB edice jdou i dost přes 7 tisíc. Ke všem dostanete minimálně jednu hru zdarma.
Mnohem větší problém ale představuje Radeon HD 7950 3GB Boost, kdy dnes za stejnou cenu, tedy 6500 korun lze mít hned několik vynikajících nereferenčních edic (Sapphire Vapor-X OC, Boost, FLEX, Gigabyte WindowForce 3 či ASUS DCUII) této karty včetně těch s taktem až 1GHz! V kombinaci s 384-bit sběrnicí, podstatně větším výpočetním výkonem a tří plných her zdarma dle vlastního výběru, co by bonusu, je Radeon HD 7950 3GB Boost favoritem cenové kategorie grafik do 7 tisíc korun.
V dnešním testu tedy nechybí jak GTX 760 v referenci, tak v OC edici a stejně tak nechybí za stejnou cenu prodávané Radeon HD 7950 Boost v referenci a v OC edici.
Tak se na to podívejme ...
|