Strana 2 z 9
- Grafická karta AORUS Radeon RX 5700 XT 8G a Testy
Balení má pěkný ale jednoduchý design se vším, co je třeba. Žádné zbytečnosti nehledejte.
Samotná karta je sice větší, ale není tak přerostlá, jako některé edice. Délka karty je akceptovatelných 290mm, výška je 123mm a tloušťka 58mm. Zabírá efektivně 2,5 slotu.
Kvalita provedení je špičková. Co mě ale trochu překvapilo, že se tenhle AORUS Radeon liší designově od AORUS RTX série. Ty mají vzhledově jiný ten horní kryt a jinak udělané RGB podsvícení. Musím říci, že trochu nechápu tu designovou změnu, protože tohle je pak hodně podobné kartám jistého konkurenčního výrobce. Ale funkčně jsou jinak stejné.
Napájení je 2x 8-pin. Trojice ventilátorů, kdy ten prostřední se točí proti dvěma krajním, je plně regulovaná. V klidových stavech (zhruba do 50°C) je aktivní režim, že ventilátory se vůbec netočí a karta tedy funguje pasivně.
Zajímavý je malý přepínač BIOSu, kdy karta má tedy dva režimy. Ten výkonnostní, s taktem až 2010MHz v boostu, což se ale neobejde bez výrazně vyššího napětí a TDP (220W). A pak má režim SILENT, ve kterém klesnou takty zhruba o 100MHz, ale karta má nižší napětí a TDP jen 200W. Jaký vliv to má na výkon, se samozřejmě podíváme.
Pokud jde o výstupy, najdeme 3x DP1.4a a 1x HDMI 2.0b + 2x HDMI 1.4b, což je vysoce nadstandardní, ale AORUS edice tohle mívají. Proti současným RTX AORUS verzím ale tahle nemá USB Type-C port. Podporováno je samozřejmě FreeSync 2 se vším všudy a všechny ostatní technologie patřící k současným NAVI grafikám. Karta umí 8K 60Hz i 4K 144Hz v plné kvalitě barev. CrossFire oficiálně není podporováno, ale multiGPU přes DX12/vulkan je nadále podporováno. Karta má také PCIe 4.0 rozhraní, které můžete využít a je plně podporováno na nové AMD X570/TRX40 platformě. Jinde zatím ne. Ve hrách by to zatím nemělo udělat rozdíl větší než kolem 1%, velký rozdíl to ale udělá ve výpočetním nasazení, kdy mezi PCIe 3.0 a PCIe 4.0 můžou být i desítky % rozdílu.
- Testy a testovací sestava
Dnes jsme použili naší novou testovací sestavu. Takže 12jádrový AMD RYZEN 9 3900 s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení Fractal Design DEFINE R6 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací v1909. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
Tak se na to podívejme …
|