Dnes se podíváme na test aktuálních grafických karet. Pokud vybíráte mezi ATI HD 5800 a GTX 470, jistě vám přijde vhod.
TEST: Gigabyte GTX 470 – NVIDIA FERMI
proti ATI Radeon HD 5850/5870 v souboji vyšší třídy s DX11
Dnes se podíváme na test aktuálních grafických karet. Pokud vybíráte mezi ATI HD 5800 a GTX 470, jistě vám přijde vhod.
Už nějakou dobu jsou na trhu grafické modely NVIDIA GTX 470/480. Protože jsme se jim poměrně dlouho a pravidelně věnovali, dobře všichni víte, jak na tom jsou a co od nich můžeme čekat. Že jsme se zdaleka nedočkali toho, co měly tyto grafiky s více než z půl ročním zpožděním za konkurenčními DX11 modely ATI HD 5000 přinést, už víme. GTX 470/480 se příliš nepovedly a ještě nějakou dobu trvalo, než se po papírovém uvedení skutečně dostaly na trh a tak je byl i problém sehnat na test, protože kromě referenčních vzorků od NVIDIA je v podstatě nikdo neměl a na DDWorldu raději testujeme prodejní kusy. Pak nám do toho přišly nějaké problémy s ovladači, také jsme měnili testovací sestavu a pak ještě zkouškové období, které zaměstnalo naše testery. Zkrátka to s těmi testy nebylo v poslední době jednoduché.
A ačkoliv o GTX 470/480 víte z našich zpráv a článků vše, vlastní test (pro pořádek) nám chyběl. Dnes to napravíme na zbrusu nové testovací sestavě s nejnovějšími grafickými ovladači obou společností. Krom toho se pokusíme trochu změnit styl našich recenzí (obecně všeho). Budeme zkracovat a věnovat se jen tomu nejdůležitějšímu. Nemá smysl testovat 20 her, když jich stáčí polovina a přesně to ukáže vše, co potřebujeme vědět (nemluvě o tom, že mnoho her má třeba stejný grafický engine atd.). Zkrátka a dobře pokusíme se zjednodušit testy a články na maximum, abyste v nich našli jen to nejnutnější a orientoval se v tom opravdu každý. Takže začněme …
NVIDIA GTX 470 a GF100
Stručně o základu dnes testované grafické karty. Jedná se o druhý nejsilnější model v nabídce NVIDIA, který staví na zbrusu novém grafickém jádru GF100, které je postaveno na DX11 architektuře FERMI. Na tu jsme čekali opravdu hodně dlouho a je to nástupce DX10.0 architektury G80, která tady s námi byla od konce roku 2006.
FERMI tak bylo známo dlouho před svým vydáním. NVIDIA neměla v podstatě moc na výběr a porušila vlastní pravidla o nemluvení o neexistujících produktech. FERMI mělo výrazné zpoždění a NVIDIA si ještě na začátku letošního roku, kdy pořádala několik prezentací FERMI a GF100 architektury, malovala výkony a schopnosti tohoto čipu hodně na růžovo. Nicméně za pár týdnů se dostal obří GF100 čip do výroby a problém byl na světě …
Samotnou architekturu FERMI jsme zde již rozebírali, ale papír a teorie je jedna věc a praxe věc úplně jiná. Praxe FERMI je čip GF100. Od něj se čekalo hodně, zvlášť, když konkurenční ATI RV870 už byl na světě a byl (je) hodně povedený. NVIDIA tedy přesně věděla, co se očekává a na co musí útočit. Jenže 40nm výrobní proces TSMC není z nejpozdějších, ale NVIDIA si na problémy zadělala sama, protože ignorovala doporučení a zkušenosti. Opět připravila obří monolitický čip, tentokrát s plochou 530mm2 a tvrdě narazila. Výtěžnost je tragická a původně plánované parametry i výkony jsou nedosažitelné.
Zatímco AMD-ATI už od HD 3000 razí strategii tvorby menších mainstreamových čipů, které na high endových grafických kartách zdvojuje, NVIDIA se stále snaží uspět s monolitickým high endovým jádrem. Přesto že už zkušenosti ze soubojů s ATI HD 3870/4870 X2 ukázaly, že to není nejlepší strategie, NVIDIA to vyzkoušela znovu. A tak se všeobecně očekávalo, že malé ATI RV870 s 330mm2 nebude vyrovnaným konkurentem jednomu velkému 530mm GF100, a GF100 si bude držet slušný odstup a bude útočit na duální grafiky ATI. Jenže papírové předpoklady dopadly v praxi trochu jinak, a na to se dnes podíváme …
Co budeme testovat …
Do testu jsme získali referenční GTX 470, kterou si ale vzalo do parády Gigabyte a snažilo se na ní vylepšit hlavně BIOS. Chlazení ale zůstává stejně. Karta se dá pořídit za ceny kolem 8000-8500 korun včetně DPH a to je poměrně dost. Aby obstála, musí se tedy po všech stránkách vyrovnat ATI Radeon HD 5870, který v referenčních edicích stojí také kolem 8000-8500 korun.
Dnes se tedy podíváme na grafické karty, které by měly vyhovovat každému náročnějšímu hráči a samozřejmě všechny umí i DirectX11.