Strana 7 z 8
- Provozní vlastnosti – Spotřeba, Chlazení, Taktování
Výkon karty známe, nic nového pod sluncem, a nás u dnes testovaného modelu zajímá hlavně to chlazení. Pokud jde o spotřebu, která s chlazením grafiky úzce souvisí, víme, že HD 5750 toho moc nesežere a tak je ideální na nasazení pasivního chladiče.
Spotřeba je pěkně nízko, takže žádné špatné překvapení v tomto ohledu na nás GB neuchystala. A jak to tedy chladí s pasivním chladičem?
Nutno říci, že účinnost pasivního chlazení je přímo závislá na kvalitě chlazení vaší PC bedny. Ono se sice řekne pasivní chladič, ale i ten musí kolem sebe mít nějaký tok vzduchu, aby pořádně fungoval.
O to se ale ve správné bedně starají velké, tiché ventilátory. Naše testovací skříň je shodou okolností také od Gigabyte a je v základu vybavena dvěma tichými 120mm ventilátory na zadní straně. Další je pak vpředu a 140mm ventilátor má i náš testovací zdroj. Ve výsledku tedy pro pasivní kartu ráj na zemi a teploty tomu odpovídají.
V naší velmi dobře a ideálně chlazené skříni, je účinnost pasivu opravdu velmi vysoká a teploty v klidu se drží kolem krásných 35°C, v zátěži pak 67°C. Nutno ovšem říci, že když ventilátory vypnete, nebo omezíte, teploty jsou samozřejmě dost nahoru, takže třeba s jedním ventilátorem se pohybujete kolem 40°C v klidu a 75°C v zátěži.
Pokud máte ještě hůře chlazenou skříň, budou tomu teploty odpovídat, ale v zásadě v dobře, ideálně a tiše chlazené skříni velkými ventilátory, budete tento pasiv fungovat skvěle a budete se pohybovat kolem příjemných teplot a chlazení karty vám žádný hluk navíc dělat nebude.
Samozřejmě, pokud máte době chlazenou skříň, můžete si i tak užít trochu taktování. Pořád také můžete osadit velký 120mm ventilátor přímo na pasiv grafiky, čímž získáte ultimátně výkonné chlazení a můžete z HD 5750 vytáhnout, co se dá.
Vězte ale, že HD 5750 má nižší OC potenciál, než HD 5770. Jádro je nějak „blokované“ pro vyšší frekvence, což může souviset s vypnutými 80SP. Takže maximálně i s osazeným 120mm ventilátorem jsem se dostal na nějakých 850MHz na jádře a 5000MHz pro paměti. Ale to je na HD 5750 hodně pěkný výsledek. S pasivem samotným v dobře větrané bedně si můžete běžně dovolit frekvence kolem 750-780MHz pro jádro a 4800MHz pro paměti, kdy grafika žere navíc jen pár W a teploty nerostou nijak markantně. Na výkonu je to samozřejmě v této třídě grafik znát, protože se hodí každý FPS. Nečekejte zázraky, ale 10% vám udělá v závislosti na hře tak 2-3FPS. Při maximálních taktech pak počítejte s nárůstem kolem 15% výkonu, a to už udělá 5FPS proti základu. Výkony HD 5750 máte v předchozích kapitolách, tak si těch 10-15% výkonu můžete snadno připočítat.
|