Strana 3 z 15
- Gigabyte GTX 680 OC 2GB WindForce - nereferenční edice
Mnozí si všimli, že referenční modely GTX 680 svou kvalitou zpracování a komponent zrovna segmentu 12 tisícových grafik neodpovídají. Kvalita napájecí kaskády je bídná, použité komponenty odpovídají plánovanému o něco nižšímu cenovému segmentu a díky nakonec zvýšeným taktům jedou referenční karta téměř na maximum na tom bez rizika provozovatelnému. Pokud je zkoušíte taktovat, dost riskujete. Nejsou na to připraveny. První, co u nereferenčních modelů výrobci přepracovávají, je právě kvalita PCB a napájecí soustava. Hned za tím je samozřejmě i odpovídající chlazení. Gigabyte je první firmou, která stihla kompletně nereferenční model své GTX 680 uvést na trh a tak se už nemusíme zabývat nepříliš kvalitními referenčními GTX 680.
(krabici jsme ke kartě nedostali, náš kousek je testovací vzorek - ale stejný jako prodejní kus)
Gigabyte kompletně předělalo napájecí kaskádu. Ta má nyní více fází a je z podstatně kvalitnějších komponent. Místo podceněného napájení se 6+6pin u reference (navíc ve stupidním poschoďovém konektoru), GB osadilo klasicky 8+6pin.
PCB karty tedy nyní vypadá, že i něco vydrží. GB také osadilo vlastní chlazení WindForce. To je masivní dvojitý pasiv propojený velkými měděnými heatpipe. I samotná napájecí kaskáda má vlastní pasivní chlazení. Celé to pak ochlazuje trojice ventilátorů.
A to není samozřejmě všechno. V názvu vidíte písmenka OC, to proto, že GB i navýšilo frekvenci karty. Samozřejmě muselo respektovat pravidla GPU Boost, takže karta má základní takt posunutý na 1071MHz a Boost má až na 1124MHz a maximum, kam se karta samavytaktuje, když k tomu má teplotní podmínky, tak leží až někde kolem 1188MHz! A to je opravdu hodně. Takty pamětí se ale nemění a zůstávají 6GHz.
Samotná karta se od referenčního základu neliší, pokud jde o výbavu výstupů. Ty nabízí stejné, tedy 2x DVI a pak HDMI 1.4a a DP 1.2. Samozřejmě jsou tu i dva SLI konektory. Karta zatím není fyzicky dostupná v obchodech, ale nástřely cen jsou zhruba od 12 000 do 13 000 korun. Zatím počítejme reálně vzhledem k vývoji cen HD 7970 spíše se zhruba 12 100 korunami, což se proti mnohem méně kvalitním referenčním modelům s mnohem horším chlazením a nižším výkonem samozřejmě rozhodně vyplatí. Navíc se bavíme o kartě kolem 12 000 korun, kde se už nějaká ta stokoruna na lepší zpracování vždy najde.
Podívejme se na konkurenční model ve stejném zpracování od stejného výrobce ...
|