Strana 7 z 8
- Provozní vlastnosti a taktování
Ještě než se podíváme na závěr, řekněme si něco o provozních vlastnostech. Začněme u spotřeby.
GTX 580 je samozřejmě velmi výkonná grafická karta. S potěšením mohu oznámit, že ačkoliv je o něco výkonnější než GTX 480, snížila se spotřeba.
Na druhou stranu pořád to není žádná sláva. Karta má stále o dost nižší výkon než Radeon HD 5970 2GB, který je stále o něco úspornější a to se dvěma jádry s celkově větším počtem tranzistorů. Jinými slovy efektivita GTX 580 je sice vyšší, než efektivita u GTX 480, ale konkurence je stále mnohem dál.
GTX 480 se v podstatě nedala v běžné skříni používat. Její hlučnost převyšovala i řadu moderních domácích vysavačů. A to jejích chlazení nebylo nijak malé. Spotřeba GTX 580 je sice nižší, ale stále dosahuje ohromných čísel a tak GTX 580 není o nic méně náročná na chlazení.
NVIDIA ale vsadila na VaporChamber a to jak víme, velmi dobře funguje. Hlučnost karty se tedy výrazně snížila a teploty šly také dolů. Jinými slovy, už to není žádná nepoužitelná hrůza a je to asi nejviditelnější přínos GTX 580 vůči GTX 480.
Zajímavostí u GTX 580 je inovovaný systém napájení a omezení TDP, kdy karta hlídá, aby například při Furemarku nešlo TDP přes určitou mez. To dělá trochu problémy při taktování. Nicméně není problém se dostat běžně k taktům kolem 825-850MHz na jádře a 4400MHz na pamětech. Nicméně protože jsme měli ASUS, který byl vybaven technologií Voltage tweak použili jsme kromě obvyklého MSI Afterburn ještě programu VT od ASUS a kartu nebylo problém dostat k 925MHz na jádru. Nicméně takt pamětí zůstával na 4400MHz. Nárůst výkonu je už ale pouze kolem 12%, což vzhledem k výraznému nárůstu spotřeby, která doslova vyletí v rámci celé sestavy klidně až o 40-50%, za to vážně nestojí.
V tomto ohledu tak boužel jednojádrová GTX 580 nemá ani náhodou na nejbližší konkurenční Radeon, kdy duální HD 5970 2GB, který běží v základu na velmi nízkých taktech je jeho OC potenciál a následný přínos v naprosto v jiných sférách.
|