Strana 8 z 8
Nemá smysl to nějak protahovat a dělat z toho detektivku. NVIDIA dobře věděla, že GTX 580 nemá žádnou šanci dohnat to nejvýkonnější na trhu a tedy už více než rok starý Radeon HD 5970 2GB/4GB. Ten prostě když funguje a to tam kde má, tak se na něj naprosto nic nechytá - i když má své mouchy. NVIDIA také nasadila cenu GTX 480 na 499 dolarů, což je, nebo spíše bylo, o 100 dolarů níže proti HD 5970 2GB. Nicméně GTX 580 a hlavně jejich jádra jsou poměrně vzácné zboží a tak cena dostupných kousků jde k nějakým 530 dolarům. U nás stojí námi testovaná ASUS verze kolem 12 500 korun včetně DPH. Naopak ceny HD 5970 klesly, i když tento model už vlastně není úplně aktuální a na trh se chystá jeho nástupce. V současnosti se dá tento model koupit kolem 14 500 korun včetně DPH. Rozdíl ceny je tedy menší než rozdíl výkonu a potenciálu obou karet - z hlediska výhodnosti a výkonu není těžé si mezi nimi vybrat.
Pokud jde o samotný výkon, tak když Radeon HD 5970 2GB funguje, nemá konkurenci a GTX 580 na něj samozřejmě nestačí. Problém je, že jako duální řešení je dost závislé na funkčnosti ovladačů, ty jsou navíc laděné jen na vyšší rozlišení a maximální AA/AF. Prostě tam, kde má kartu typu HD 5970 smysl vůbec používat. Nicméně mnozí recenzenti z nepochopitelných důvodů testují Hi-end grafiky jako HD 5970 a GTX 580 v nízkých rozlišeních a dokonce v nastaveních bez AA/AF, takže je HD 5970 dost v nevýhodě se svým přesným určením a pak průměrné výkony dost létají, a když to takhle dají do průměru, tak není problém dojít k takové hlouposti, jako že vlastně HD 5970 je jen o málo výkonnější než GTX 580.
Jenže u nás testujeme jen používané nastavení u těchto grafik a tedy vysoká rozlišení a plné AA/AF, které hry umožňují zapnout skrze vlastní menu. Jasně vidíte, že když Radeon HD 5970 2GB funguje, tak GTX 580 na něj samozřejmě nemá. Ale také vidíte v některém případě nevýhodu duálního řešení, kdy v některých případech není funkčnost optimální. To naopak ukazuje výhodu GTX 580, jejíž výkon je stálý a funguje prostě všude (výhoda jednojádra). Bohužel pro ní ale HD 5970 ve většině případů tam kde má, funguje a pak kope zcela jinou výkonovou ligu za nepříliš rozdílnou cenu.
GTX 580 je rozhodně výkonově lepší než GTX 480, ale přínos výkonu jde jen na vrub konečně správně vyrobenému jádru s plným počtem funkčních jednotek a vyššími frekvencemi, žádné jiné vylepšení ani nic jiného v tom není. V průměru je GTX 580 tak o 12-18% výkonnější než GTX 480. Kupodivu je i o něco málo úspornější, ale stále to není na oslavu, protože výkonnější HD 5970 je na tom prostě lépe. Taktovací potenciál také není už moc zajímavý, rozhodně ne vzhledem k naprosto šílené spotřebě, kterou další zvýšení frekvencí znamená.
NVIDIA GTX 580 je nejvýkonnější jednočipovou grafikou na světě. Díky tomu má výkon stále vysoký a všude. Jenže má to dva háčky. Tím prvním je, že konkurence nabízí v high-endové cenové kategorii mnohem výkonnější grafickou s mnohem vyšším potenciálem, která má sice nevýhodu v tom, že nefunguje všude a je hodně závislá na ovladačích, ale funguje dnes v drtivé většině případů tam, kde má a z hlediska pozice nejvýkonnější grafické karty není absolutně co řešit, a NVIDIA nemůže dnes s AMD, se svou koncepcí high endu, prostě soupeřit.
Druhým problémem je využitelnost. Je sice pěkné, že GTX 580 má tak vysoký výkon, jenže až na pár her jde výkon dalece přes skutečně potřebnou hranici FPS a tak na jediném monitoru je problém výkon smysluplně využít. U HD 5000 grafik je to jednoduché, ty mají možnost připojit více než 2 monitory do systému Eyefinity a tím získat rozlišení 5760 a vyšší. To se pak výkon rozhodně hodí a karty jsou využity. Odměnou je mnohem lepší herní zážitek díky perifernímu vnímání. Jenže jedna GTX 580 více než 2 monitory nezvládne a tak je nejen pro majitele tří monitorů jako taková nepoužitelná. Tedy pokud si nepořídí dvě do SLI, ale to je z pohledu ceny a provozních nároků poněkud crazy řešení.
Problém pro GTX 580 i HD 5970 je také v tom, že jejich poměr cena-výkon je dnes velmi špatný. V testech máte uveden také výkon dvou levných Radeon HD 6850/6870 v CrossFire. Ty mají sice stejnou nevýhodu, jako duální řešení HD 5970, jenže když fungují a jakože fungují velmi velmi dobře a dokonce lépe než HD 5000 v CF, tak tam kde mají, a za nižší cenu než, co dáte za jednu GTX 580 nebo HD 5970, máte mnohem více výkonu a to nelze jen tak přejít. U HD 5970 to není až takový problém, ta svou cenu jako nejvýkonnější grafická karta na světě s obřím OC potenciálem obhájí a hlavně jako taková už vlastně po roce nerušeného vládnutí pomalu končí. U GTX 580 s tou její cenou vážně nevím, nemůžu se zbavit dojmu, že GTX 580 je něco, co už tu mělo být před rokem a dnes měl místo toho přijít nový produkt, nebo že by měla být výrazně levnější.
Takže mé doporučení. Pokud chcete vysoký výkon pro hraní na jediném monitoru a z nějakého důvodu nevěříte duálnímu řešení, pak je GTX 580 to pravé pro vás, i když s nákupem bych počkal na vydání HD 6970, kvůli němuž rozhodně bude muset GTX 580 zlevnit. To nejlepší na nové GTX 580 je tak jednoznačně chlazení. To se povedlo. Pokud ale chcete nejvýkonnější grafickou kartu na světě, anebo to s hraním her myslíte vážně a hrajete na třech monitorech, nemá vám GTX 580 co nabídnout. Radeon HD 5970 už asi nekupujte, ale počkejte buď na HD 6970, nebo na HD 6990.
"Pro milovníky nejvýkonných jednojádrových grafik pro jediný monitor bez ohledu na cenovou výhodnost a provozní vlastnosti - GTX 580 je nejvýkonější jednojádrová grafika na trhu"
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|