Strana 8 z 9
- Provozní vlastnosti a taktování
Čím jsou dnes testované nereferenční edice MSI grafik zajímavé, jsou provozní vlastnosti.
Kdo by čekal vzhledem k základním taktům této karty, které výrazně převyšují takty referenční GTX 480, nějaké šílené teploty a spotřebu, bude překvapen.
Díky extrémně kvalitnímu PCB a výběrovým jádrům, je spotřeba při výkonu zhruba o 12% vyšším v podstatě stejná, jako u běžné GTX 480. Teploty díky velmi účinnému chladiči jsou také mnohem lepší a to karta ani nijak zvlášť neřve. Jinými slovy, je to asi nejlepší GTX 480 na trhu.
Pokud jde o taktování, tak tahle karta pro něj byla stvořena. Karta počítá i s extrémním OC, ale nemá smysl tuhle kartu ničit v domácích podmínkách. Chladič této karty je opravdu mohutný a účinný a karta je vyladěna skvěle spolu s výběrovými jádry není problém dosáhnout frekvencí kolem 890MHz na jádře a 4200MHz na pamětech. Tohle žádná běžná GTX 480 nedokáže. Chladič i pak dokázal držet teploty kolem 90°C! Na poměry GTX 480 je tohle úplná pohádka.
I u této edice se projevilo vysoce kvalitní zpracování a provedení karty. Při vyšším výkonu a taktech nemá tato karta nijak extrémní spotřebu ani se nezahřívá.
Spotřeba je vůbec velmi solidní vzhledem k výkonu této karty a osazený chladič je rovněž vynikající ve všech ohledech.
A protože je to edice Lightning, je i tento model doslova předurčen pro vysoké taktování. V domácích podmínkách z této karty v pohodě dostanete 1GHz na jádru a naprosto šílených 5450MHz na pamětech! A pokud si budete hrát dál, je možné se dostat s taktem jádra až k téměř 1,1GHz. Jinými slovy je tohle jedna z nejlepších edic modelu HD 5870 na trhu. Chladič karty si s vysokými takty snadno poradí.
Tato karta už není zdaleka takový extrém, jako lightning modely. Nicméně chladič je velmi podobné konstrukce.
Samotná karta má vynikající provozní vlastnosti, vzhledem k velmi slušnému výkonu. Hladič je účinný a tichý.
Nicméně i této verzi není taktování vůbec cizí. O jádru ATI RV840 víme, že je pro vysoké takty jako stvořené. V základu má model HD 5770 frekvenci 850MHz, MSI HAWK má v základu 875MHz, ale není problém dosáhnout taktů 1050-1100MHz! I Paměti, které v základu jedou na 4800MHz, lze dostat až na vynikající 5600MHz. Sice se tedy nejedná o extrémní edici, ale na vysoké takty je dobrá více než dost.
Základ této karty nepatří k tomu nejlepšímu, co letos vyšlo. Popravdě řečeno, konkurenční modelová řada HD 5700 je lepší ve všech ohledech. Ale základ je takový, jaký je a MSI se s tím muselo jako všichni ostatní popasovat. Nutno říci, že GTS 450 se v podstatě jinak, než v OC edicích neprodává, protože její výkon je bez OC velmi slabý. A protože se tedy musí nataktovat, přijde slušný chladič vhod.
Cyclone je jedna ze základních nereferenčních edic MSI, ale chladič je slušný, i když jednoduchý. Proti referenční edici je rozhodně účinnější ale i tišší. Spotřeba karty díky OC vzrostla a bohužel překračuje i konkurenční HD 5770, na který ale tahle karta nemá výkonově ani náhodou.
GTS 450 tiká v základu na 783MHz/3600MHz. MSI takty posunulo na 850/4000MHz, další OC potenciál tedy není tak vysoký. Stabilní je karta ale i na frekvencích kolem 940MHz pro jádro, nicméně paměti se už přetaktovat více než na 4100MHz nepovedlo. Z Hlediska OC tedy není tento model už tak moc zajímavý.
Podívejme se na závěr …
|