Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Modely R7 260/260X mají velmi nízkou spotřebu, takže i nároky na zdroj jsou výrazně nižší než u výkonnějších grafik.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Bohužel tomu se nedá vyhnout zatím u nového Radeonu R9 280/290X, které jsou také strašná. U nižších řad se ale s referenčními chladiči u AMD grafik nesetkáváme v obchodech (u GTX NV grafik ano, proto to uvádíme). A jak jsou na tom testované karty?
Upozorňujeme, že v testu dnes máme skutečně referenční vzorky AMD s chlazením, které na žádném prodávaném modelu u nás nenajdete! Chlazení odvádí svou práci slušně a není ani přehnaně hlučné, ale i běžné nereferenční chladiče jsou minimálně o třídu lepší. Ta čísla u dnes testovaných ref. Modelů berte tedy s rezervou, protože s takovýmhle chlazením ty karty nekoupíte. Ale nezoufejte, protože prodejní verze mají chladiče a povozní vlastnosti lepší!
Vzhledem k tomu, že R7 260X je vlastně přetaktovaný HD 7790, máme představu, co může nabídnout. Ostatně HD 7790 měla dost velký OC potenciál, takže není divu, že z něj bylo u R7 260X využito. Základní takty se posunuly na 1100/6500MHz, přičemž běžně prodávané nereferenční edice této karty mají takty dokonce 1188/7000MHz. A rezerva ještě je, protože naše R7 260X šla přetaktovat na 1250MHz pro jádro a 7200MHz, takže proti základu ještě dalších 12% výkonu lze získat, což u výborně chlazených nereferenčních modelů není žádný problém stále chladit velice tiše.
U R7 260 bez X jsou k mání zatím jen tyto vzorky a omezené nástroje na přetaktování těchto grafik, ale i tak. Ze základních taktů 1000/6000MHz jsme se bez problémů přes ovladače dostaly na 1150/6700MHz a podle mě by nereferenční modely měly být ještě lepší. Takže 15% nárůst výkonu (ale samozřejmě i nárůst spotřeby) je zcela reálný, což samozřejmě v této cenové kategorii grafik je více než zajímavé.
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|