Strana 11 z 13
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W. Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Asi nejlepší věcí a vlastností na GTX TITAN a GTX 780 je jejich efektivita. Na tak velká GPU s tak pěkným výkonem mají rozhodně solidní spotřebu. I když opět. I ta vlivem TURBO 2.0 technologie a závislosti na teplotách dost kolísá. Ono je totiž rozdíl, když karta jede na 890 MHz s 1,04V a na 1GHz s 1,16V, a mezi těmito stavy neustále poskakuje. Takže opět spotřebu karty nelze vyjádřit, jako že je přesně o tolik a o tolik vyšší/nižší proti jinému modelu. V našem případě děláme průměr ze 6ti testů, takže máme celkem odpovídající výsledek. Nicméně vzhledem k ceně těchto grafik myslím nikdo z majitelů nějaké W řešit moc nebude.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Referenční chlazení GTX TITAN a to samé na ref. GTX 780 bychom nejraději hodili z okna. Je naprosto strašné. Je hezké, že karta je relativně tichá i v zátěži, ale to jen proto, že je upřednostněno ticho před výkonem. Právě proto ten výkon tolik kolísá, protože karta neustále tancuje kolem těch hraničních 85°C v zátěži a aby se nemusela zvýšit hlučnost, tak se prostě podtaktovává, přetaktovává a pořád a dokola.
Pokud už chcete GTX TITAN nebo GTX 780, rozhodně se referenčnímu chlazení vyhněte obloukem! Co dokáže nereferenční chlazení, jasně prezentuje ASUS se svým DCUII. To je také velmi tiché v zátěži, ale výkonem úplně jiná liga.
Nejen že dokáže ty vyšší takty udržet delší čas, ale hlavně díky tomu podstatně méně kolísá ten výkon. Takže ASUS má rozhodně od nás pochvalu. Takhle má nějak vypadat chlazení výkonné grafiky.
Upřímně, zkoušet taktovat GTX TITAN s tím referenčním chlazením je nesmysl. Když necháte to řízení otáček chlazení na automatice, karta vlastně o moc přetaktovat nejde, a výkon se stejně pořád bude sám snižovat, aby se karta neupekla. Bezpodmínečně potřebujete pro TITAN lepší chlazení. Pak se ta karta udrží na těch cca 1GHz, což výkon proti standardu může posunout i o těch cca 10% v průměru nahoru a zůstat tam. V našem případě jsme žádné lepší chlazení pro TITAN neměli k dispozici, a můžeme tedy jen konstatovat, že na taktování prostě u ref. TITAN zapomeňte. Pokud tedy nepustíte ventilátor karty naplno, což teploty udrží pod 85°C i na těch 1GHz, ale pak je z karty vysavač.
GTX 780 v podobě ASUS DCUII OC řešení je už jiná káva. Stojí za pozornost, že ASUS uvádí u této edice takt celých 888MHz proti 863MHz u reference. Asi si říkáte, že to nemůže udělat s výkonem nic postřehnutelné. Chyba lávky. Vtip je v tom chlazení. Ta referenční karta prostě dlouhodobě udrží takty jen v průměru kolem těch 900MHz a tomu odpovídá výkon. ASUS chlazení udrží takty kolem 1GHz takže výkon tomu také odpovídá. A dá se i taktovat. Podařilo se nám dostat do stavu, kdy karta udržovala takt kolem 1086MHz a paměti šly na úctyhodných 7,3GHz! Chlazení sice už mělo co dělat a asi bychom to dlouhodobě nedoporučovali takto provozovat, ale výkon karty byl o 20% vyšší než průměrný výkon GTX 780 v základu! Tedy s přehledem nad GTX TITAN! Tohle už je zajímavější výsledek :).
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|