Strana 13 z 13
No nebudeme to protahovat.
- Hodnocení GTX TITAN - Titánská je pouze cena
GTX TITAN se nám na papíře líbila. Než jsme si ji otestovali na vlastní kůži v běžném provozu. Jak to jen říci a nikoho neurazit .... Určitě se bavíme o výkonné grafice, ale ta cena je epochální úlet. Ne, ne, ne a ne! Referenční chlazení je naprosto tragické a nedostatečné (to, že je tiché, je v tomto případě na škodu) - výkon kolísá takovým způsobem, že opravdu má vliv i otevření okna v místnosti. A čím menší a hůře chlazenou skříň budete mít, a větší vedro v místnosti, tím ten výkon bude víc klesat a klidně může být jen o pár % vyšší, než co nabízí HD 7970 GHz. To když se TITAN přiblíží těm základním uváděným oficiálním taktům, což v parném létě není nemožné! Ta karta je prostě v referenčním provedení za ty peníze hodně špatný vtip. Ale chcete vědět, proč je tak drahá?
Kromě toho, že je výrobně neefektivní, protože to velké jádro je prostě absurdně náročné a drahé, tak hlavně GTX TITAN má poměrně vysoký výpočetní výkon 4,5TFLOPS v SP a 1,5TFLOPS v DP ... tedy poměr 1/3. A to je ono! Pokud to dokážete využít a jedete v CUDA, je to pro vás dost podstatné, protože ořezaná verze v podobě GTX 780 má sice také slušný ten základní SP výpočetní výkon (4 TFLOPS), ale ten výkon v DP už je v poměru 1/24! To aby náhodou toho, kdo jede nějaká vážněji ve výpočtech pod CUDA (a je tedy výběrem HW dosti omezen) nenapadlo ušetřit tím, že si místo výpočetních grafik za tisíce dolarů, koupí GTX 780 za pár stovek. Proto i ten TITAN stojí těch tisíc dolarů. Ta cena je ale pro běžné uživatele absurdní, a za ty peníze pořídíte podstatně výkonnější řešení. Nejen GTX 690, kterou ale nemá smysl řešit, protože v této cenové kategorii je bezkonkurenčním vládcem AMD Radeon HD 7990 6GB.
Nejen že GTX TITAN doslova rozdrtí herním výkonem a můžete si TITAN osazovat nereferenčním chlazením, jak chcete, Radeon HD 7990 je i podstatně výkonnější výpočetně. TITAN má 4,5 TFLOPS v SP a 1,5 TFLOPS v DP, což je sice pěkné, ale ve srovnání s konkurencí slabota .... AMD RADEON HD 7990 má totiž zdrcujících 8,2 TFLOPS v SP a 2,15 TFLOPS v DP! Za stejné peníze. Takže ve výsledku naše výhrady máme kromě provedení karty GTX TITAN i k samotnému názvu TITAN, který působí dosti nepatřičně.
- Hodnocení GTX 780 - příchod za 5 minut 12
Konečně nástupce GTX 480/580 a předchozích modelů. Konečně to, co více méně měla být GTX 680. Cena je samozřejmě hodně vysoká, ale i tolik v minulosti karty stály (vzpomeňme na 8800 Ultra). Jediný problém je, že výkon tomu dnes neodpovídá. Proti HD 7970 GHz je sice ten základní výkon vyšší, ale za těch cca v nejlepším případě cca 10% výkonu dáte 5 tisíc navíc, tedy třetinu cenu a to nebereme v potaz OC edice HD 7970 GHz, které těch 10% snadno doženou a pořád jsou výrazně levnější.
A také musíme dodat, že HD 7970 GHz je tu od června 2012, kdežto GTX 780 od června 2013 - brzy tedy dorazí nástupce HD 7970 a to už za pár týdnů. GTX 780 je ale mnohem zajímavější než GTX TITAN. Zejména nereferenční ASUS edice. Chlazení je výborné a podstatně omezuje výkyvy výkonu a to tak, že karta se dokáže běžně dostat až k úrovni GTX TITAN. A jde hodně přetaktovat. Nicméně pořád se bavíme o grafice za 17 tisíc korun, která skutečně přichází na poslední chvíli a do situace, kdy za pár týdnů přijde nástupce stále jinak o poznání výhodnějšího Radeonu HD 7970 GHz. A to nemluvíme o tom, že kdo má 17 tisíc na grafiku, má i 24 tisíc a výkon HD 7990 nebo dvou HD 7970 a tak dále, je prostě lepší.
V případě GTX TITAN jsme dosti zklamáni po osobním setkání a otestování této karty. Na papíře vypadá celkem dobře, ale v reálu? To hrozné referenční chlazení a ty výkyvy výkonu díky tomu, to opravdu není dobré. Všechno to korunuje naprosto neuvěřitelná, skoro bychom řekli drzá cena na úrovni podstatně ale podstatně výkonnějšího Radeonu HD 7990. Abych to k něčemu přirovnal, tak v případě GTX TITAN se nám někdo snaží prodat slušný vůz vyšší střední třídy ale za cenu supersportovního Ferrari. S cenovkou 16 tisíc korun by GTX TITAN byl možná přijatelnou grafikou - ale ne s tím referenčním chlazením.
GTX 780 se nám líbí podstatně více. Ovšem vyhněte se referenční verzi se stejně příšerným chlazením, jako má TITAN. Nereferenční ASUS GTX 780 DCUII OC je úplně jiná pohádka. Tichá a výkon zdaleka tolik nekolísá a drží dokonce a často na úrovni GTX TITAN. Pořád se ale bavíme o hodně drahé legraci za téměř 17 tisíc korun. A když se na celou věc podíváme s odstupem, narážíme na problémy. Buďme objektivní, starý a osvědčený Radeon HD 7970 GHz v OC edicích dokáže nabídnout jen o malinko nižší výkon (OC edice už pak stejný nebo podobný) a je podstatně levnější! Situaci pro GTX 780 komplikuje i fakt, že HD 7970 na trhu pomalu končí a za zhruba 3 měsíce je zde nástupce, který dost pravděpodobně bude výkonově výše, což ale nebude platit o ceně.
A pak je tu ještě situace s optimalizacemi nových her. Díky tomu, že AMD obsadilo s GCN architekturou PS4 i Xbox One konzole, vznikají v podstatě všechny hry přímo na míru optimalizované pro GCN Radeon HD 7000 a budoucí HD 8000/9000 grafiky. Že to bude mít vliv dost podstatný, naznačují čím dál podrobnější vyjádření vývojářů nových her. Navíc AMD servíruje ke svým grafikám spoustu nových TOP her zdarma a bude v tom pokračovat. Tuto situaci už nelze ignorovat při výběru herní grafické karty. GTX 600 a přeznačené GTX 700 modely jsou v nevýhodné pozici hned 2x. Jednak kvůli těm optimalizacím nových her na míru pro GCN Radeon grafiky a podruhé AMD vydá zanedlouho skutečnou zbrusu novou generaci grafik, proti kterým GTX 600 přejmenované na GTX 700 prostě nebudou stačit a skutečně nová generace v podobě GTX 800, hned tak nepřijde.
Modelu GTX TITAN opravdu v jeho situaci dát doporučení nemůžeme. GTX 780 od ASUSU ale zatím v tuto chvíli doporučení dáme. Karta se nám líbí jak výkonem, tak chlazením a OC. Ale říkáme na rovinu, je opravdu hodně drahá, poměrem cena-výkon rozhodně nepřesvědčí a přichází dosti pozdě. Její současná zajímavost bude časově pravděpodobně dosti krátká, takový letní románek :). Je škoda, že takhle prostě nevypadala GTX 680 už před rokem.
Za zapůjčení grafik děkujeme společnosti HAL3000
(jako součást limitované edice počítače HAL3000 GTX TITAN)
a společnosti ASUS
Za vybavení na testy děkujeme společnosti Intel a Kingston
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|